A dél-amerikai bennszülött törzsekről kialakult ijesztő képhez nagyban hozzájárult, amikor kiderült, hogy sokan közülük fejvadászok, ráadásul a levágott fejeket valamilyen különleges eljárással zsugorítják és tartósítják. Az 1800-as évek végén, az 1900-as évek elején Európából és Észak-Amerikából induló kalandvágyó utazók közül sokan zsugorított koponyát hoztak haza szuvenírként. Az 1930-as években - mai áron számolva - 25-350 amerikai dollárt adtak egy-egy ilyen fejért. Az üzlet annyira virágzott, hogy rengeteg hamisított - például lajhárfejből vagy más állatok fejéből készült - koponya került piacra.
Megfőzték a fejeket
A valódi és a hamis zsugorított fejek, avagy zanzák között valóban nagyon nehéz különbséget tenni. Steven Rubenstein, az Ohiói Egyetem antropológia professzora szerint a múzeumokban kiállított fejek jó része (még az amerikai természettudományi múzeumban lévők is) hamisítványok. Teljesen biztosan csak DNS-elemzéssel lehet kiszűrni a hamisítványokat, de melyik utazó jár hordozható DNS-szekvenátorral?
A zsugorított fejek fontos szerepet töltöttek be több indiántörzs életében. A Peru északi és Ecuador déli részén élő jivaro indiánok például a csatában megölt ellenség levágott fejéből készítettek zanzákat. A zsugorítás spirituális szertartása alatt az ellenfél fejét főzéssel és melegítéssel gondosan kicsinyítik. A szertartás célja az, hogy igyekezzenek bezárni az ellenség szellemét, és megóvni gyilkosát a spirituális bosszútól. Más törzsek varázserőt tulajdonítanak a zsugorított koponyáknak. De hogyan tudják az indiánok lekicsinyíteni az emberi fejeket?
Zsugorított fej egy párizsi múzeumban
A Today I Found Out című folyóiratban Staci Lehman által leírt eljárás meglehetősen hátborzongató. Először is egy vágást ejtenek a fej hátsó, nyaki részén, majd leválasztják a bőrt és a hajas fejbőrt a koponyáról, hogy különböző ütemben lehessen zsugorítani őket. (A koponyát magát nem használják fel, hanem a segítő szellemnek tartott paninak vagy anakondának ajánlják fel.) Ezután összevarrják a szemhéjakat és a szájat fapeckekkel zárják le. A tényleges zsugorításhoz a fejet (pontosabban a fej bőrös részét) egy nagy edénybe helyezik, és gondosan kiszámított ideig főzik.
Harmadára zsugorodott
Amikorra kiemelik az üstből, a fej nagyjából az eredeti méret egyharmadára zsugorodik össze, a bőr sötét, gumiszerű. Ezután a bőrt kifordítják, és az esetleges húsmaradványokat késsel lekaparják. A letisztított bőrt ezután visszafordítják, és a hátul ejtett vágást összevarrják. Ezzel azonban még nem ért véget a folyamat. A fejet tovább zsugorítják úgy, hogy forró köveket és homokot helyeznek bele. Ez egyúttal ki is "cserzi", tartósítja a belső részt.
Miután a fej elérte a kívánt méretet és teletöltötték kis kavicsokkal és homokkal, további forró köveket alkalmaznak az arc külső oldalán, hogy rögzítsék és formálják az arcvonásokat. A bőrt faszénhamuval dörzsölik be, hogy sötétítsék, valamint, hogy - a törzs tagjainak hite szerint - megakadályozzák a bosszúálló lélek kiszökését. A kész terméket tűz fölé akasztják, hogy megfeketedjen és megkeményedjen, végül a peckeket eltávolítják az ajkakból és zsinórral kötik össze azokat.
A zsugorított fejek árusítása Dél-Amerika legtöbb országában az 1930-as évek óta tiltott. Sokak állítása szerint nagyjából húsz év óta már nem készítenek új zsugorított fejeket. Ezt ugyan többen kétségbe vonják, de valószínű, hogy a számunkra elborzasztó szokás előbb-utóbb végleg eltűnik.