Az Egyesült Államok Geológiai Szolgálatának (United States Geological Survey, USGS) jelentése szerint, szombaton kora reggel a Richter-skála szerinti 7,9-es erejű földrengés rázta meg Nepált.
A rengés epicentruma a himalájai ország fővárosától, Katmandutól 50 kilométer távolságra, a hipocentruma pedig hozzávetőleg 25 kilométeres mélységben volt. ( A hipocentrum a rengés földkérgen belüli kipattanási pontja, amelynek mélységét a rengés felszíni pontjától, az úgynevezett epicentrumtól számítják. ) A mostanihoz hasonló, 8-as erősségű földrengés utoljára 1930-ban rázta meg az országot.
A rengés nem csak Nepálban, hanem a szomszédos India északi részén, valamint Kínában (Tibetben) és Bangladesben is szedett halálos áldozatokat, az erős szeizmikus esemény lökéshullámait pedig még a távoli indiai fővárosban, Új-Delhiben is érezni lehetett. A rengés megrázta a Föld legmagasabb csúcsát, a 8848 méteres Mount Everestet is, komoly pánikot okozva és halálos áldozatokat szedve az alaptáborban csúcstámadásra várakozó alpinisták között.
Az úgynevezett pacifikus tűzgyűrű övezetébe tartozó országokról, különösen Japánról, a Fülöp-szigetekről és Indonéziáról közismert, hogy szeizmikusan aktív területek a csendes-óceáni kéreg e területet érintő hosszú alábukási zónája miatt. De vajon mi okozhatja a masszívnak látszó hatalmas hegylánc fokozott szeizmikus veszélyességét? A választ a jelent összekötő távoli földtörténeti múltban találhatjuk meg.
Annak ellenére, hogy emberi dimenzióban érzékelhetetlen, földünk felszíne folyamatos átalakulásban van. Kontinensek és óceánok keletkeznek és tűnnek el a földtörténeti idő számunka felfoghatatlanul hosszú síkján, lassan de biztosan átrajzolva a glóbusz térképét. A földtörténeti középkor, a mezozoikum (249 millió évtől 65 millió évig) hajnalán, mintegy 240 millió éve kezdődött el az a rendületlenül menetelő és napjainkban is tartó folyamat, amelyet a geológusok szűk klubja csak alpi orogenezisként (vagy újabb terminológiával alpi tektogenezisként) ismer.
Az eurázsiai hegységrendszert felgyűrő, a Pireneusoktól a Himalájáig terjedő folyamat három szakaszban zajlott le, amelynek utolsó, nagyjából 40 millió éve elkezdődött fázisa, az úgynevezett új-alpi orogenezis jelenleg is tart, legutóbb éppen a múlt szombati nepáli földrengéssel adva életjelet magáról. A triász időszak (249 millió évtől 206 millió évig) elején kezdődött el a korábbi ősi szárazulatok egyetlen hatalmas masszívumba egyesült őskontinensének, a Pángeának a feldarabolódása.
Az egyenlítő térségében az óriási kontinens derekába tölcsérszerűen beékelődő hatalmas Tethys-óceán fokozatosan két nagy szárazulattá, a mai Észak-Amerikát, Európát és Ázsiát magába foglaló Laurázsiára, valamint a Dél-Amerikát, az Antarktiszt, Afrikát és Indiát, továbbá Ausztráliát egyesítő Gondwánára szelte ketté az őskontinenst. Az Atlanti-óceán hozzávetőleg 200 millió éve megkezdődött kinyílásával felgyorsult a Pángea szétesési folyamata.
A mai indiai szubkontinenst hátán hordozó Dekkán-masszívum Gondwánáról leszakadva nagyjából 100 millió éve kezdte meg a Tethys halálos ítéletét jelentő tempós északra nyomulását. A laurázsiai kontinens felé közeledő India egyre keskenyebbre szorította a Tethys egykor oly hatalmas üledékgyűjtő medencéjét, és 40 millió éve „partot ért” az ázsiai lemeznek ütközve.
Földtörténeti idősíkról nézve a Dekkán-masszívum (India) egy Foma-1 versenyautó sebességével ütközött az ázsiai kőzetlemeznek.
A paleocén időszakban (65 millió évtől 55 millió évig) még az egyenlítő vidékén, illetve részben a déli-féltekén fekvő indiai szubkontinens északra tartó mozgása az eocén időszak derekára felgyorsult.
Egy kis lemeztektonika
A hét nagy és számos kisebb kőzetlemez folyamatos vándorlásuk során egymáshoz képest különböző helyzetbe kerülhetnek. A lemeztektonikában használatos kifejezéssel az egymással ütköző kőzetlemezek konvergens, a széttartó lemezek pedig divergens mozgást végeznek. A litoszféra lemezeit a föld belsejéből feláramló hőáramlatok mozgatják.
40 millió év alatt a Dekkán masszívum hozzávetőleg 6000 kilométert tett meg, amíg hozzáforrt Ázsiához. (Összehasonlításként, a nyugat-pacifikus lemez 50 millió év alatt tett meg 3000 kilométert.) Az ütközés (kollízió) nem csak hogy teljesen bezárta a Tethys keleti medencéjét, hanem ezzel egyidejűleg hegyekké gyűrte fel az ősóceán üledékgyűjtő medencéje (geoszinklinális) mélyén lerakódott sok-sok kilométer vastagságú tengeri üledéket.
A Himalája párhuzamos, kelet-nyugati irányba futó láncai pont az egykori ütközés „varratvonalában” emelkednek az ég felé. A Tethys egykori a Dekkán-masszívum nyomása által alábukásra kényszerített óceáni kérge az Ázsiával történt ütközés során teljesen felemésztődött. A trópusi éghajlaton sekélytengeri körülmények között lerakódott magas mésztartalmú üledékek „felkenődtek” az ázsiai kontinens peremére , és a továbbra is észak felé nyomuló indiai szubkontinens nyomóereje miatt hihetetlen magasságokba emelkedett a Himalája.
Az indiai szubkontinens még napjainkban is évi 20 milliméteres sebességgel halad északi irányba. Az elkövetkező 10 millió évben a számítások szerint további 1500 kilométert fog előrenyomulni. A konvergens lemezszegényen zajló ütközés évente 5 milliméterrel emeli magasabbra a Himalája láncát. (Hogy ez a növekedés a valóságban kisebbnek látszik, az a hegyeket koptató erózió hatásának köszönhető.)
A nyomóerők hatására a kéregben folyamatosan hatalmas energiájú feszültség halmozódik fel, amely időnként kipattan, ilyenkor keletkezik a hegyeket megrázó földrengés. A litoszférában, azaz a földkéregben felgyülemlett energia hirtelen felszabadulásakor keletkező szeizmikus lökéshullámok a kipattanási ponttól, az úgynevezett hipocentrumtól gömbalakban terjednek tovább. Az összetartó, illetve ütköző lemezszegélyek határán kipattanó, úgynevezett interplate típusú földrengések, mint amilyen most hétvégén Nepálban is pusztított, a tektonikus rengések csoportjába sorolhatók.
Az emelkedő Himalája térségében ezért még számos hasonló, sőt a mostaninál nagyobb, pusztítóbb erejű földrengésre kell számítani a jövőben. Érdemes megjegyezni, hogy a hozzánk közeli mediterrán térségben ehhez hasonló folyamat zajlik; az afrikai lemez szintén feltartóztathatatlanul nyomul északra. Ezzel állnak összefüggésben a Földközi-tenger térségében, különösen az Appennini és a Balkán- félszigeten tapasztalható szeizmikus jelenségek.
Magyarország a földrengések szempontból stabil területnek számít; hazánk szeizmikus jelenségeinek egy része leginkább az adriai mikrolemez mozgásával hozható összefüggésbe.