Az arany eredetét kutatják a csillagászok

kilonova
Illusztráció egy kilonova gammasugár robbanásáról
Vágólapra másolva!
Gammakitörésből eredeztethető különleges csillagászati jelenséget, úgynevezett makronóvát fedeztek fel kínai, izraeli és olasz csillagászok, akik szerint az új információ segít megmagyarázni, hogy miként keletkezett az arany és az ezüst a világegyetemben.
Vágólapra másolva!

A fizikusokat régóta foglalkoztatja, hogy hogyan jelentek meg az univerzumban az olyan nehezebb elemek, mint az arany vagy az ezüst. A jelenségre eddig nem volt magyarázat, mivel a csillagok önmaguk nem voltak képesek előállítani ezeket a fémeket.

Ritka asztronómiai jelenség

A kínai Bíbor-hegyi obszervatórium, a jeruzsálemi Héber Egyetem és az olasz Nemzeti Asztrofizikai Intézet (INAF) milánói obszervatóriumának kutatói a GRB 060614 katalógusszámú gammakitörés (GRB) adatait elemezve felfedeztek egy makronóvát (kilonóvát), vagyis egy olyan asztronómiai jelenséget, amelynek során két sűrű csillagászati objektum (két neutroncsillag vagy egy neutroncsillag és egy fekete lyuk) olvad egymásba.

Illusztráció egy kilonóva gammasugár robbanásáról Forrás: NASA

Erősen radioaktív anyag fénykitörése

Az összeolvadás és az ezzel járó robbanás előtti ezredmásodpercekben a két objektum egymás körül gyors keringésbe kezd, ekkor erősen radioaktív anyag keletkezik. Ez az anyag felmelegszik, kiterjed, és fénykitörést produkál a látható spektrumban.

Több kémiai elem születésére lehet magyarázat

Az eredményül kapott makronóva sokkal fényesebb, mint egy "közönséges" nóva, de lényegesen haloványabb, mint egy szupernóva. A feltételezések szerint a jelenség során nagy mennyiségben keletkezhetnek és szóródhatnak szét a világűrben a nehezebb kémiai elemek, amelyek eredetére eddig nem volt megfelelő magyarázat.

Így fest egy kilonóva a robbanás után - a két neutroncsillag ütközését követően porfelhő veszi körbe a fekete lyukat Forrás: NASA

A világegyetem legfényesebb jelenségei

Ez a második ismert makronóva, amelynek felfedezése lehetőséget ad arra, hogy megismerjék az arany és az ezüst keletkezésének "műhelytitkait". A GRB-k az ősrobbanás után a világegyetem legfényesebb jelenségei, gammakitöréseket naponta észlelnek az űrben keringő műholdak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!