Saul fiának neve bukkant fel Izraelben

Saul fia
A rekonstrukció nyomán kiderült, hogy kiégetése előtt a még nedves agyagba valamikor i. e. 1020 és i. e. 980 között egy centiméter széles, szépen formált kánaánita betűkkel a "Beda fia, Isbál" szöveget vésték
Vágólapra másolva!
Saul egyik fiának nevét tartalmazó, Dávid király korabeli, 3000 éves feliratot mutattak be kedden Jeruzsálemben a sajtónak az Izraeli Régészeti Hivatal munkatársai.
Vágólapra másolva!

Jeruzsálemtől nyugatra, az Ela-völgyben, a Hurvat Kijafa nevű lelőhely ásatásain, a bibliai Saarajim város romjait kutatva betűk nyomát hordozó cseréptöredékeket találtak még 2012-ben.

A rekonstrukció nyomán kiderült, hogy kiégetése előtt a még nedves agyagba valamikor i. e. 1020 és i. e. 980 között egy centiméter széles, szépen formált kánaánita betűkkel a "Beda fia, Isbál" szöveget vésték Forrás: IAA

Befejeződött a helyreállítás

Azóta több száz darabka összeragasztásával sikerült eredeti formájában helyreállítani egy nagy cserépedénnyé a maradványokat a feltárásokat vezető Joszef Garfinkel, a Jeruzsálemi Héber Egyetem régészeti intézetének tanára és Szaár Ganor, az Izraeli Régészet Hivatal (IAA) szakemberének irányításával. A rekonstrukció nyomán kiderült, hogy kiégetése előtt a még nedves agyagba valamikor i. e. 1020 és i. e. 980 között egy centiméter széles, szépen formált kánaánita betűkkel az "Isbál Ben Beda", vagyis "Beda fia, Isbál" szöveget vésték.

Ki volt Isbóset zsidó király?

Isbóset (Asbál, Isbál) Saul legkisebb fia volt, Dávid király idején szintén uralkodott egy ideig. Nevének jelentése: "szégyen fia". Azt mondják róla, hogy gyenge jellemű volt, és apja halála után Júda törzsének kivételével uralkodott Izraelben. Névlegesen hiába ő volt az uralkodó azonban, az igazi hatalom Saul tábornoka, Abnér kezében volt. Trónra kerülése után két nyugtalan évvel saját tanácsadói ölték meg, akiket később Dávid király kivégeztetett tettükért, hoha Isbóset uralkodása alatt folyamatosan háborúban állt vele.

Először került elő ilyen korai feliraton a név

Ezzel először került elő ebből a korból az Isbál név, noha ez már a negyedik, a Júdai királyság idejére datált, az utóbbi években a szakemberek által azonosított felirat. A feliratok gyakorlott kezekkel való írásából és gyakoriságából arra következtetnek a régészek, hogy háromezer évvel ezelőtt már széles körben elterjedt Izrael földjén az írásbeliség.

Saul király legkisebb fia

Az Isbál név érdekessége, hogy a Biblia is több helyen említi: Isbóset másik neve az Asbál vagy Isbál volt, aki Dávid király idején szintén uralkodott egy ideig. A Krónikák könyvében Saul király legkisebb fiaként szerepel, aki Sámuel második könyve szerint Dávid riválisa volt. Saul fiát, Isbált saját tanácsadói megölték és lefejezték, és fejét elvitték Dávidnak Hebronba.

Illusztráció Isbóset meggyilkolásáról Forrás: Wikimedia Commons

A későbbi időkben nem használták a nevet

A későbbiekben nem használták az első zsidó királyság idején" - áll a régészeti hivatal közleményében.

A későbbi korokban több kutató szerint vallási okokból nem használták többé emberek nevében a kánaánita viharisten (Baál) nevére utaló "bál" szót, noha az i. e. tizedik században ez a név még igen népszerű lehetett.

Dávid hárfán játszik Saul királynak Forrás: Mauritshuis/Rembrandt

A Beda név teljesen újdonság

A Krónikák könyve megőrizte az Isbál alakot, de a Biblia későbbi szerkesztői Isbósetre változtatták azt, ahogy Jerubál nevét is Jerubesetre módosították. A cserépen talált másik név, a Beda viszont eddig még sehol nem bukkant fel sem az írásos, sem a korabeli tárgyi emlékek közt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!