Az új-zélandi környezetvédelmi minisztérium (DOC) szerint az idei bálnaszámláláskor a szakemberek 137 példányt jegyeztek fel az Új-Zéland két szigetét elválasztó Cook-szorosban, ami rekordot jelent a számlálás tizenkét évvel ezelőtti megkezdése óta. A korábbi rekord 2012-ben volt, amikor 106 hosszúszárnyú (Megaptera novaeangliae) vagy púpos bálna vonult át a szoroson. Tavaly 92 példányt jegyeztek fel.
"A hosszúszárnyú bálnák számának növekedése az új-zélandi populáció talpra állását jelzi, de még el vagyunk maradva az Ausztráliában tapasztalt, nagyjából 11 százalékos rendkívüli éves növekedési aránytól" - húzta alá közleményében Nadine Bott, a DOC által jegyzett felmérés vezetője.
Az idei számlálás egyik meglepetése a Migaloo nevű híres fehér bálna felbukkanása volt.
A ritka tengeri emlőst, amely Ausztrália partjainál szokott feltűnni, július 5-én látták a Cook-szorosban. Egy másik különlegesség egy újszülött hosszúszárnyú bálna volt, amely mindössze a második borjú, amelyet Új-Zélandnál észleltek. A szakemberek kék bálnákkal, nagy ámbráscetekkel és déli simabálnákkal is találkoztak a négyhetes számlálás során.
A DOC felmérésének célja, hogy nyomon kövessék a hosszúszárnyú bálnák számának változásait a kereskedelmi célú bálnavadászat 1964-es betiltása óta.
A számlálást minden évben akkor végzik, amikor az állatok útnak indulnak az Antarktisz térségéből a Csendes-óceán déli részének melegebb vizeiben lévő szaporodóhelyeik felé.
A szakemberek csónakokkal közelítik meg a bálnákat, hogy képeket készítsenek róluk és bőrmintákat vegyenek tőlük az azonosítás érdekében. A DNS-tesztek szerint négy olyan hosszúszárnyú bálna is van, amellyel már kétszer is találkoztak a szakemberek az elmúlt tizenkét évben.