A kutatócsoport az után jutott erre a megállapításra, hogy az eddigieknél pontosabban sikerült meghatározni a természeti katasztrófáknak - vagyis a mexikói Yucatán-félszigetbe történő aszteroida becsapódásának és az indiai vulkánkitöréseknek – az idejét, olvasható a Reuters hírügynökség oldalán.
A kataklizmák során por, hamu és káros gázok (szén-dioxid, kén-dioxid,) kerültek a levegőbe. Ez megváltoztatta az éghajlatot és kiirtotta a földi élővilág 75 százalékát, ami az egyik legsúlyosabb tömeges kihalásként vonult be bolygónk történetébe. A kutatók eredményei alapján az égi objektum becsapódása 66,04 millió évvel (plusz/mínusz 30 ezer év) ezelőtt következett be.
A vulkánkitörések már javában zajlottak a Dekkán-fennsík néven ismert térségben, igaz, a becsapódást megelőzően jóval kisebb intenzitással. A kisbolygóval való „találkozás” ereje azonban drámaian felerősíthette ezt a folyamatot. Ezt igazolta a kormeghatározás is: a kitörések a becsapódást követő 50 ezer évben kezdtek igazán lendületet venni, de a szakértők azt is lehetségesnek tartják, hogy
a folyamat a természeti csapás után már napokkal, hónapokkal vagy évekkel felgyorsult.
A tudósok szerint ennek hátterében az állt, hogy a becsapódás szeizmikus hatásai komoly változásokat idézett elő a vulkánok csatornarendszerében: a magmakamrák mérete nagyobb lett, több ideig tartott a feltöltődésük, ezzel párhuzamosan viszont a kitörések erősebbek, gyakoribbak lettek és a kibocsátott kémiai anyagokban is változások következtek be.
Ha figyelembe vesszük a mérési hibahatárt, a két esemény egyidejűleg ment végbe”
A kutatás konklúziója azért is tekinthető tudományosan jelentősnek, mert a tudósok már 35 éve vitatkoznak azon, hogy az erős vulkáni tevékenység vagy az aszteroida becsapódása közül melyik katasztrófa okozta a tömeges fajkihalást. A kisbolygóval való ütközést követően a kitörések legalább még 420 ezer évig tartottak.