Kétszer csengetett a postás, azaz rövid idő alatt kétszer is magasba csapot a lávaszökőkút
és emelkedett több mint 10 kilométer magasba a sötét hamufelhő,
elhomályosítva Szicília ragyogóan kék egét. Mindennek megvoltak és nem is az előzményei.
Az Etna október óta takaréklángon jelezte, hogy ébredezik.
Hol az Új Délkeleti Kráterben, hol a Bocca Nuovában, hol a Voragine kráterben voltak kisebb, úgynevezett stromboli jellegű, lávatűzijáték kitörések.
Most már tudjuk, hogy ezek voltak az előhírnökei egy mélyből érkező, gázdús magmatömegnek, ami december 2-án estefelé közelítette meg a felszínt. Este még csupán azt jeleztük, hogy vöröslik az Etna csúcsa, majd az esti órákban ez a vöröslés egyre erősödött.
A Voragine kráterben a lávatűzijáték egyre magasabbra repítette az izzó lávacafatokat. Volt már ilyenre példa az elmúlt egy évben, azonban a látványos lávaszökőkutak elmaradoztak. Nos, december 3-án éjjel 3:20-kor minden egyszerre megváltozott.
Ahogy az korábban is történt,
a vulkáni működés jellege szinte egyik pillanatról a másikra megváltozott
és a Voragine kráter környékét izzó lávabombák sokasága lepte el.
Európa vulkánfejedelme
Az Etna Európa legmagasabb tűzhányója, tengerszint feletti magassága 3 329 méter. Típusát tekintve úgynevezett sztrato, azaz rétegvulkán, amelyet a múltban az egymást követő intenzív kitörések anyaga épített fel. Az Etna a legalaposabban megfigyelt működő vulkán, e tűzhányó kitörései a legpontosabban dokumentáltak. Nem teljesen tisztázottak az aktivitás okai, ezért is áll a vulkanológusok érdeklődésének középpontjában. Legnagyobb valószínűség szerint az afrikai és eurázsiai lemez máig tartó ütközésével hozható összefüggésbe a mediterrán medence vulkáni aktivitása. Az Etna mellett a Lipari-szigetekhez tartozó Stromboli a másik legaktívabb európai vulkán.Néhány perc alatt hatalmas sistergéssel robbant ki a friss gázdús magmahab és több mint 300 méter magasra emelkedett a lávaszökőkút.
A kitörés erejét jelzi, hogy ekkor már 1-1,5 kilométer magasba repültek a lávacafatok. A paroxizmus (hirtelen, váratlan heves kitörés) 15 perc alatt érte el csúcspontját, majd amilyen gyorsan jött, úgy távozott, egyik pillanatról a másikra, lecsengett a kitörés.
Hajnali 4 óra körül ismét a "csendesebb" lávatűzijáték kitöréseké lett a főszerep. Az éjjeli kitörés kéndioxidban gazdag vulkáni hamufelhője keleti irányba sodródott és rövid idő alatt már Görögország felett járt.
Miközben az első kitörés hamufelhője már elérte Kis-Ázsiát, december 4. reggelén ismét emelkedni kezdett a földremegés intenzitása.
A változás ismét nagyon gyorsan jött:
háromnegyed 10-kor pillanatok alatt felcsapott az izzó lávaszökőkút és emelkedett több mint 10 kilométer magasságba a sötét vulkáni hamufelhő. Mintha csak azt mondta volna a szicíliai” hölgy”: mutatok nektek egyet éjjel és nappal is - ámuljatok!
A földremegés ismét visszaesett, azonban azóta is folyamatos a hamukibocsátás. Sőt, bekapcsolódott a történésekbe az Új Délkeleti Kráter is.
A vulkáni kúp oldalán egy új kráter nyílt, amiből vulkáni hamu gomolyog kifelé és izzó lávafoszlányok röpülnek ki. A mostani intenzív vulkáni működés a 90-es évek végét idézi. Mi lesz ebből, mi lesz a folytatás?
Ezt nem lehet most még megmondani, az azonban biztos - izgalmas napok, hetek jönnek! Addig is lássuk milyen volt a második paroxizmális kitörés: Délelőtt még mindig magas a földremegés intenzitása, visszamászott nagyjából arra a szintre, ahol a negyedik paroxizmus volt, azaz folyamatos a vulkáni működés! Jelenleg két kráterben zajlanak a kitörések.
A Voragine mellett az Új Délkeleti kráter kúpjának oldalában nyílt friss kürtőből is hömpölyög ki a vulkáni hamu. Reggel egy kisebb piroklaszt-ár is keletkezett, ami a Valle del Bove völgyében zúdult le.
Úgy tűnik pulzálva érkezik fel friss gázgazdag magmatömeg, ami a lávaszökőkút kitöréseket okozza és van esély arra is, hogy akár újabb paroxizmális kitörés történjen. Az Etna csúcsa tehát joggal van lezárva, oda most életveszélyes felmenni!
December 4-én este megvolt a 48 órán belül a harmadik paroxizmális kitörés is az Etnán. A lávaszökőkút kitörést most is egyre intenzívebb stromboli-típusú lávatűzijáték sorozat vezette be, majd hirtelen váltott át több száz méter magasra csapó lávaszökőkúttá.
A paroxizmus csupán fél óráig tartott,
majd a vulkáni működés ismét visszaállt lávatűzijáték kitörésekkel jellemzett "alapjáratba".
A földremegés intenzitása még mindig magasabb a normál értéknél, azaz a vulkáni kitörési fázis jelenleg is tart. Úgy tűnik, hogy izgalmas napok, hetek előtt állunk.
(Az összeállítást Prof. Dr. Harangi Szabolcs geológus, vulkanológus, az ELTE Kőzettan-Geokémiai Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára készítette.)