A tűzoltóknak sokszor rendkívül nehéz helyzetekben kell szembeszállni a lángokkal. A felhőkarcolókban kitört tüzek különösen veszélyesek, mivel nagyon gyorsan tudnak terjedni a függőleges struktúrákon. Ráadásul a felhőkarcolóknál a tűzfészkek megközelítése is sokszor igen bonyolult.
A koreai tudományos és műszaki intézet (KAIST) kutatói egy olyan ember nélküli repülő járművet (drónt) fejlesztett ki, amely a nehéz körülmények között képes – legalábbis részben – helyettesíteni a tűzoltókat.
A Fireproof Aerial RObot System (tűzálló légi robotrendszer, FAROS) névre keresztelt eszköz
képes észlelni a felhőkarcolókban kitört tüzeket,
keresni az épületekben és valós időben továbbítani az adatokat a tűz helyszínéről a bázisnak.
A FAROS továbbfejlesztett változata, a Climbing Aerial RObot System (mászó légi robotrendszer, CAROS) egyaránt képes repülni és a falakon mászni.
A négy rotorral hajtott jármű szabadon változtatja a repülő módot a falon mászó móddal, így képes egészen keskeny helyekre is behatolni akár törmelékkel teli épületekben is.
A drón 2D lézerszkenner, magasságmérő és tehetetlenségérzékelő műszer segítségével képes felmérni a saját helyzetét és így
önállóan tud navigálni.
Hőkamerával képes felismerni az épületben rekedt embereket.
A robotot speciális anyag (úgynevezett aramidszálak) borítja, amely védi az elektromos és a mechanikus részeket a lángok közvetlen hatásától. Az aramidszál-borítás alatt levegőréteg és a Peltier-hatásra épülő termoelektromos hűtőrendszer található, amely a levegőt a kívánt hőmérsékleti szinten tartja.
A kutatók videón is demonstrálták a robot rendkívüli rugalmasságát, valamint hőállóságát. Több mint egy percig gond nélkül bírta a gázégő 1000 Celsius-fokot is meghaladó hőmérsékletű lángját.