2015 májusában kezdődött az a tömeges állatpusztulás, ami gyakorlatilag elindította az tatárantilopokat a kihalás felé vezető úton. Pár nap alatt 200 ezer egyed hullott el Kazahsztán középső régiójában. Mindenütt a felnőtt példányok és borjaik tetemébe lehetett botlani, az egész tájkép leginkább valamilyen apokaliptikus vízióhoz volt hasonlítható. A szomorú jelenség kétségbe ejtette a biológusokat, akik ez idáig nem találtak magyarázatot a patások pusztulására.
Most úgy tűnik a rejtély megoldódott, írja az IFL Science weboldala: egy felsőlégutakban előforduló, normál esetben ártalmatlan baktériumfaj vált halálossá. Azt azonban továbbra sem tudni, ez miért következett be.
A tetemekből vett szövetmintákban mutatták ki a Pasteurella multocida nevű kórokozó jelenlétét, mely magas lázat, nyálzást és légszomjat idéz elő. A tünetek megjelenése után 24 órával az állat elhalálozik. A megfigyelések alapján mindez igazolódott a tatárantilopok esetében.
Egyelőre nem tudni, mi tette veszélyessé a baktériumot és mi vezetett ilyen mértékű tömeges pusztuláshoz. Egyes vélemények szerint a szokatlan időjárási körülmények hatottak károsan az állatokra, amik egyébként akkortájt adtak életet utódaiknak.
A tatárantilopok védelmével foglalkozó szervezet szerint sok kérdés még mindig nem tisztázott, a szakemberek többsége pedig lélegzetvisszafojtva várja a következő szaporodási időszakot, ugyanis még csak megtippelni sem tudják, mi fog akkor történni.
Annyi viszont biztos, hogy a tömeges pusztulás érzékenyen érintette a tatárantilopok állományát, melyet korábban 250-320 ezer egyed körülire becsültek a szakemberek. Egyes számítások szerint a betegség miatt a súlyosan veszélyeztetett faj globális populációjának 70 százaléka odalett.