Az Egyesült Államokban az elmúlt években legalább 21 halálos áldozatot követeltek a nem megfelelő körülmények között, házi kedvencként tartott nagymacskák. Sokan sajnos képtelenek felfogni, hogy ezek az állatok született ragadozók, és zsákmányszerző ösztönüket még a fogság sem irtja ki belőlük.
Érdekes azonban, hogy – a kutyákkal ellentétben – a macskaféléket inkább az tartja vissza a támadástól, ha szembe fordulunk velük, derül ki a tampai (Florida) Nagymacska Menedék videójából.
Még a viszonylag szelíd állatokban is rögtön felébred a vad becserkészésének ösztöne, ha a gondozójuk hátat fordít nekik.
Ugyanez derült ki régebben egy indiai tigrisrezervátumban is. Az ott dolgozóknak és a környéken lakóknak emberi arcot mintázó maszkokat osztottak ki, amelyet a tarkójukon viseltek.
A felmérések azt mutatták, hogy a fejük hátsó részén maszkot viselő, „kétarcú” embereket nemigen támadták meg a tigrisek, míg két halászt megöltek, akik a maszkjukat levéve a parton akarták elfogyasztani az ebédjüket. Ugyanígy járt egy maszkot pihenéskor levevő favágó is.
A maszkos védekezési módszert egy egyetemi hallgató dolgozta ki, akinek az állatvilágban sokfelé (lepkéknél, bogaraknál, hernyóknál) megtalálható riasztó szemmintázatok adták az ötletet.
Azt, hogy nem jó ötlet egy macskafélének hátat fordítani, sok házimacska-tulajdonos is megerősítheti. Ezek a házi kedvencek előszeretettel támadnak hátulról a gazdájukra puszta szórakozásból, és ennek sokszor fájdalmas karmolások az eredményei. Különösen élvezik a gyerekek megtámadását, talán még az áldozat visítozása is tetszik nekik.