Az atlantai Yerkes Kutatóközpont tudósai egy friss kutatás során bebizonyították, hogy a csimpánzok igenis jó csapatjátékosok – öt az egyhez arányban mindig a csapatmunkát választották az egymással versengéssel szemben, sőt, a magánakciókat preferáló társaikat kiközösítették és kizárták a csapatmunkából – írja a Seeker.
A Proceedings of the National Academy of Sciences tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint ezek
a kutatási eredmények szembe mennek azzal, amit eddig a csimpánzokról gondoltunk:
korábbi, laboratóriumi kísérletek során ugyanis az állatok egyáltalán nem voltak hajlandók együttműködni társaikkal.
A Yerkes Nemzeti Emberszabású Kutatóközpont tudósai ezért ehhez a kísérlethez olyan laboratóriumot rendeztek be, amely nagyon hasonlított a csimpánzok természetes élőhelyéhez, és ahol az állatok köteleken és indákon lógva tudtak különböző jutalmakat megszerezni.
Ezekért a jutalmakért rendesen meg kellett küzdeniük,
méghozzá nem egyedül, hanem két-három fős csoportokban. A csimpánzok maguk választhatták ki, kikkel szeretnének együttműködni.
Az állatok először egymást legyőzve akarták elérni a jutalmat, de hamar rájöttek, hogy együtt dolgozva könnyebb dolguk van. Az összesen 94 órás teszteken a csimpánzok 3656 alkalommal végeztek sikeres csapatmunkát, és mindössze 600 alkalommal versengtek egymással.
Utóbbinál az állatok megpróbáltak lopni egymástól, vagy úgy elérni a jutalmat, hogy nem dolgoztak meg érte.
A csapatmunkát pártoló csimpánzok azonban hamar kiközösítették az ilyen egyedeket,
és nem működtek velük együtt többé.
Hagytuk, hogy a saját módszereik alapján oldják meg a dolgokat"
– nyilatkozta Malini Suchak, a tanulmány vezető szerzője. „Kiderült, hogy a csimpánzok nagyon ügyesen kerülik el a versengést, és a csapatmunkát részesítik előnyben."
„Népszerű elméletté vált a szakirodalomban, hogy az emberi csapatmunka egy különleges dolog" – mondta el Frans de Waal, a tanulmány egy másik szerzője, az Emory Egyetem pszichológiaprofesszora.
„Ez azért is furcsa, mert a csapatmunka kialakulásáról és fejlődéséről a legtöbbet az állatkísérletekből tudjuk meg. A természetben egyáltalán nem ritka a csoportos együttműködés, elég a hangyákra vagy a kardszárnyú delfinekre gondolnunk. A mi kutatásunk az első, amely rámutat, hogy a legközelebbi rokonaink is nagyon jól tudják, hogyan kell a csalókat félreállítani, és csapatban dolgozni."