Ha műholdra gondolunk, valószínűleg legalább egy nagyobb erősítőládányi, de inkább ennél méretesebb eszköz jelenik meg a szemünk előtt. Fontos tudni azonban, hogy ma már a műholdak jó része ennél lényegesen kisebb - 1999-ben alkották meg a cubesat fogalmát, ami maximálisan 10×10×11,35 centiméteres lehet, és maximum 1,33 kilogrammot nyomhat. Ilyen volt például az első magyar műhold, a MASAT-1 is.
A MASAT-féle cubesatok méreteit is alul lehet még múlni: 2009-ben megalkották a pocketqube-ot, ami már nevében is sokat sejtet: maximum akkora lehet, ami egy zsebben elfér (pocket: zseb). Ez maximális méretben 5x5x5 centimétert jelent, súlyban pedig legfeljebb 250 grammot.
Ehhez a kategóriához tartozik az a műhold, amelyet a MASAT-1-et megalkotó kutatócsapat egy része készít. A háromfős csapat hasonló érdeklődésű kollégákat toborzott, és nekikezdett a SMOG-1 megépítésének, amelyet a Föld napos oldalán a kockára erősített napelemekből nyert energia, a sötét oldalán pedig gyakorlatilag egy kézikamera akkumulátora tart majd életben - el lehet képzelni tehát, milyen apró lehet. A műhold fő feladata az elektroszmog, ezen belül is a tévétornyok által kibocsájtott elszökő elektromágneses hullámok mérése lesz.
A Zsebi becenévre hallgató készülékről Dr. Gschwindt András, a fejlesztői csoport projektvezetője beszélt kedden este a VI. Schönherz Meetupon, amelynek témája az űrkutatás és űrtechnológia volt. A kutató elmondta, hogy az elektroszmog feltérképezésének ötletét egyik barátja adta, aki repülőútja során bőröndjében bekapcsolva felejtette a telefonját, leszállva pedig meglepődve tapasztalta, hogy
tizenegyezer méteren is kapta az üzeneteket a mobilszolgáltatójától.
"A telefonszolgáltatók és a tévéállomások elméletben földi szolgáltatást kínálnak, de az általuk kibocsájtott elektromágneses hullámok nagy része elszökik a világűr felé" - mondta. "Ha képesek leszünk egy pontos elektroszmog térképet elkészíteni, az nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy sokkal hatékonyabb sugárzórendszereket készítsünk, és a meglévőket optimalizálni tudjuk." A világűrben az elektromágneses szennyezettség például az alacsony pályás műholdakkal való kapcsolattartást gátolja, valamint nem is túl gazdaságos: a világűrbe jutó teljesítmény gyakorlatilag elpocsékolt.
A SMOG-1 a becslések szerint 12-25 évig fog pályán keringeni, de mindössze néhány hónapig küldi majd az adatokat a Földre, többek között az extrém hőmérsékleti viszonyok, illetve a Napból érkező részecskesugárzás miatt. Nem fog minden elektromágneses hullámot feltérképezni, egyelőre a tévéadók elszökő szmogjáról készít nyilvántartást. A műhold Föld körüli keringési idejére vonatkoztatott bejövő és hasznosítható átlagteljesítmény 300 milliwatt lesz, ami azt jelenti, hogy a fedélzeti rendszerek összes fogyasztása nem haladhatja meg ezt a mennyiséget.
Ez egy mai LED-es zseblámpa teljesítményének, vagy egy kikapcsolt állapotban lévő tévékészülék teljesítményének tized-huszad részét jelenti.
Rengeteg a kihívás egy ilyen apró műhold megépítése során - a SMOG-1 például kifejezetten a hőtechnikai egyensúllyal küzd. Mivel a kocka olyan kicsi, hogy nincs hőkapacitása, nagyon nehéz megoldani, hogy árnyékban ne fagyjon meg, a napos időszakban pedig ne hevüljön túl.
Kihívás volt még olyan céget találni, amely hajlandó lesz ilyen méretű műholdat pályára állítani - ugyan a pocketqube már szabvány, mégis annyira kicsi, hogy kevesen hajlandóak foglalkozni az indításával. A kutatócsoport végül
egy olasz céggel állapodott meg,
amely az Unisat-7 műhold fedélzetére illeszti majd a SMOG-1-et, és innen ereszti földkörüli pályára. Az indítást a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kara szponzorálja, és várhatóan jövő év második felében lesz esedékes.
Az alacsony pályán (LEO) keringő kockákról érkező adatok vételéhez sok földi állomásra van szükség. Az indulásnál és napjainkban is az önképzést hatásosan művelő rádióamatőrök bevonása megkerülhetetlen, a professzionális űrtevékenység azonban megbízhatóbb hátteret kíván.
A SMOG-1mérési adatainak vételéhez a MASAT-1 vezérlőállomásának antennáit is fel kellett újítani és nagyobb teljesítményűre cserélni.