Viszonylag friss információ, hogy Magyarországon csökkent a kórházi fertőzések száma: az Országos Epidemiológiai Központ legfrissebb, most megjelent adatai alapján, a szigorú bejelentési kötelezettségnek köszönhetően három nagy fertőzéstípus, a Clostridium difficile okozta fertőzések, a véráramfertőzések, illetve az úgynevezett multirezisztens kórokozók okozta fertőzések (MRK) összesített esetszáma 2014-hez képest 2015-re 5%-kal csökkent.
Ennek ellenére a multirezisztens kórházi fertőzések még mindig az egyik legnagyobb egészségügyi problémát jelentik, és nagyban függenek attól, hogy az orvosok és nővérek mennyire tisztán (azaz kórokozómentesen) nyúlnak a betegekhez, akiknek általában egyébként is gyengébben dolgozik az immunrendszere a megszokottnál. Így
még azoktól a baktériumoktól és vírusoktól is lebetegedhetnek, amelyeket egyébként az egészséges immunrendszerük legyűrne.
Haidegger és csapata a HandInScan orvosi készülék segítségével ezt a problémát szeretnék kiküszöbölni, és hozzájárulni ahhoz, hogy a kórházi fertőzések száma tovább csökkenjen. Az eszköz lehetővé teszi, hogy az orvosok és a nővérek kézmosás után maguk ellenőrizhessék, hogy nem maradt-e potenciálisan veszélyes kórokozó a kezükön és a karjukon. "Fontosnak tartottuk, hogy mérhetővé tegyük az eredményeket, ezáltal rávilágíthatunk azokra a kritikus pontokra, felületekre, ahol nem megfelelően fertőtlenítik a kezüket az egészségügyben dolgozók, ugyanis korunk technológiájának fejlettsége ellenére még 2016-ban is a multirezisztens kórházi fertőzések okozzák az egyik legkomolyabb egészségügyi problémát" - nyilatkozta Haidegger az ITSH10 Boot Camp csapatának. "Digitális formában elemezhetjük a méréseket, amihez statisztikai elemzést készíthetünk, majd levonhatjuk a tanulságokat."
A kielemzés pedig pofonegyszerű, és akár mobiltelefonon is elvégezhető, így nem kellenek hozzá bonyolult műszerek. Az eszköz használatával bizonyítottan csökkennek a kórházi fertőzések, ráadásul
már 17 országban használják is,
ami jól mutatja, mennyire hiánypótló kütyüről van szó.
Az ENSZ összesen 17 fenntarthatósági célt tűzött ki, amelyek mindegyike elengedhetetlen ahhoz, hogy egy jól működő, fenntarthatóbb, élhetőbb világban éljünk. Ezeket a szervezet 2030-ig meg is akarja valósítani:
Az Innovation Boot Camp azért áll össze, hogy ezen célkitűzések egy részére reális, működő elképzeléseket gyártson. Haideggert elsősorban az oktatás és - nyilvánvalóan - az egészségügy foglalkoztatja, ezek mindegyike olyan téma, ami közel áll hozzá.
Egyébként kétségtelen, hogy jó irányba haladunk: az egészségügy egyre inkább digitalizált, és lassan mindenki számára olyan megoldások lesznek elérhetőek, amelyekért korábban vagyonokat kellett fizetni, vagy még nem is léteztek.
Mára szinte digitalizálttá vált az egészségügy, ahol akár minimális anyagi ráfordítással is tehetünk az egészségünkért.
S a legfontosabb, hogy mindez szinte mindenki számára elérhető, nem csak a fejlettebb országokban" - nyilatkozta Haidegger.
Persze a digitalizáció még csak gyerekcipőben jár, de az első lépéseket megtettük egy olyan utopisztikus jövő felé, ahol már tényleg realitás a személyre szabott orvoslás, és nem az unatkozó, fásult háziorvosra kell rábíznunk a testünk jövőjét.