„Mi ez, kígyó?"- tette fel a kérdést a bizarr kalapácsfejű élőlényről kiposztolt videó alatt Johor Bahru, így kérve segítséget a nem szokványos kinézetű élőlény meghatározásához. A különleges állatról készült videó alább tekinthető meg:
A kérdésre határozott nem a válasz, az állat impozáns mérete ellenére is - nyilatkozta a Live Science tudományos ismeretterjesztő portálnak Anna Phillips, a Smithsonian Intézet gerinctelenekkel foglakozó biológusa. Az állat a Bipaliinae családba sorolt pörölyfejű férgek egyik faja.
„A fej formája nem szokatlan ezeknél a férgeknél" – nyilatkozta Anna Phillips a portálnak. „Kalapács vagy pörölyfejű férgekként is ismertek" – tette hozzá a szaktudós.
A Bipaliinae családhoz tartozó nemzetségek fajai leginkább Madagaszkáron, Délkelet-Ázsiában és az indiai szubkontinensen honosak, bár néhány fajuk Észak-Amerikából is ismert.
A pörölyfejű férgek 30 centiméternél hosszabbra is megnőhetnek,
mintázatuk és testformájuk miatt szokták időnként kisebb kígyónak nézni ezeket az állatokat.
Nyilván mindenki azt gondolná, hogy e féreg szájnyílása a „pöröly" alatt található, ám ez nem így van, mivel
a kalapácsfejű férgek szájnyílása a törzs közepén és alul helyezkedik el,
-nyilatkozta Peter Ducey, a New York-i Állami Egyetem biológusa.
A pörölyfejű férgek aktív ragadozók, egyik kedvelt és gyakori zsákmányuk a földigiliszta ((Lumbricus terrestris). Néhány területen a pörölyfejű férgek elszaporodása – a földigiliszták kiirtása miatt – komoly mezőgazdasági károkat okoz, erre egy jelentés már 2009-ben felhívta a figyelmet.
Ez a féreg úgy vadászik hogy a hasi oldalán található szájnyílásából ragadós nyálkás hártyát bocsát ki, amellyel megragadja, majd
a szájszervéhez húzza, és a kibocsátott enzimek segítségével lassan elemészti áldozatát.
„ A videó alapján nem lehet pontosan megmondani milyen fajról van szó, ehhez DNS-vizsgálatok szükségesek, mivel egy adott fajhoz tartozó egyedek színe és mintázata is eltérő lehet „-nyilatkozta Peter Ducey.
A levideózott állat a legnagyobb valószínűséggel a Bipalium nemzetség egy faja lehet- fűzte hozzá a New York-i Állami Egyetem férgekkel foglalkozó szaktudósa.
E nemzetséghez tartozó fajok igen változatos fejformákkal rendelkeznek, kezdve a félhold alaktól a bumeránghoz vagy kalapácshoz hasonló formákig.
A fejen számos, összetett érzékelést biztosító kemoreceptor található,
amelyeket a tudósok szemként is szoktak emlegetni, ám az nem világos, hogy mennyi fényt képesek felismerni és analizálni a receptoraik segítségével. Az egyelőre még nem tisztázott, hogy mitől alakult ki ez a furcsa fejforma ennél a csoportnál.