Az öt kutató, Emmanuelle Charpentier (németországi Max Planck Intézet Fertőzésbiológiai részlege), Jennifer Doudna (berkeley-i Kaliforniai Egyetem), Luciano Marraffini (New York-i Rockefeller Egyetem), Francisco J.M. Mojica (spanyolországi Alicantei Egyetem), valamint Feng Zhang (Massachusettsi Műszaki Egyetem) szeptember 27-én veheti át az 500 ezer dollárral (130 millió forint) járó elismerést a New York állambeli Albany-ban - írja az MTI.
A génszerkesztés úttörő technológiájának nevezett CRISPR/Cas9 eljárást a 2015-ös év tudományos áttörésének választották.
A módszer segítségével a szakértők géneket iktathatnak ki, a sérülteket megfelelő DNS-részekkel pótolhatják vagy új génszekvenciákat illeszthetnek be.
Az elmúlt években a CRISPR/Cas9 segítségével sikerrel távolítottak el a sertés genomjából 62 potenciálisan ártalmas DNS-szekvenciát, legyőzve az egyik legnagyobb akadályát annak, hogy emberekbe sertések szerveit ültessék át. Idén augusztus elején pedig egy amerikai és dél-koreai tudósokból álló kutatócsoport először metszett ki sikerrel humán embrióból hibás DNS-darabot, amely egy öröklődő, súlyos szívbetegségért felelős.