Az időskori tánc csökkenti a demencia kialakulásának kockázatát

tánc
Vágólapra másolva!
Több jótékony hatása mellett a gyakori táncolás időskorban jelentősen csökkenti a demencia kialakulásának kockázatát és jóval pozitívabban hat, mint a fitneszsportok - állapították meg német kutatók, akik eredményeikért tudományos díjat vehettek át pénteken Nürnbergben.
Vágólapra másolva!

A tánc aktivizálja az agyat

A mozgásnak az agyra gyakorolt pozitív hatása már régóta ismert - fejtette ki a díjazott Notger Müller, az idegdegenerációs betegségekkel foglalkozó magdeburgi központ munkatársa. Az olyan egyhangú sportoknál, mint a sétálás, úszás vagy kerékpározás, az agy kevésbé aktivizálódik, mint a táncnál, ahol mindig új lépéseket kell felismerni és alkalmazni.

Az időskori tánc jótékony hatássaal van az agyműködésre Forrás: Pinterest

A különbséget a testi és szellemi aktivitás kombinációja jelenti.

A szakértő kifejtette: abból indult ki, hogy azoknak az embereknek, akik gyakran táncolnak, mintegy 30 százalékkal kisebb az esélyük a demenciára.

Az egyik idős csoport táncolt, a másik fitneszezett

Müller szerint mindegy, hogy milyen táncstílusról van szó, a döntő tényező az, hogy az ember ne mindig ugyanolyan tánclépéseket végezzen.

Emellett a táncnak élvezetet kell okoznia.

Hozzátette: mivel "nincs egy tánc, amelyik mindenkinek jó", ezért jelenleg egy egyéni prevenciós programon dolgoznak, amellyel mindenki meg tudja találni a neki megfelelő táncot.

tánc Forrás:Pinterest

A kutatás során neurológusok és sporttudósok a 65 és 80 év közötti 60 résztvevőt két csoportba osztották. Fejlődésüket 18 hónap elteltével hasonlították össze. Az egyik csoport tagjai vonalas táncot tanultak, amelynél a táncosok egyesével sorba rendeződve egymás mögött állnak.

Mindig új lépéseket tanultak, idővel a koreográfia gyorsabb és bonyolultabb lett.

A másik csoport tagjai egy fitneszprogramot teljesítettek, miközben zenét hallgattak.

A táncoló időseknek jóval kisebb az esélyük a leépülésre

Mindkét csoport esetében pozitív hatásai voltak a mozgásnak az agyra, csak éppen más agyi területekre. A fitnesz a kisagyat, az automatizált mozgásokért felelős területet, a táncolás a nagyagyat és azt a részt stimulálta, amely a két agyféltekét összeköti.

Forrás: Todd Rosenbeg/Six Flags/Six Flags Theme Parks/Todd Rosenberg

Az összes résztvevőnek javult az egyensúlya, ami sokat segít az esések kivédésében és megőrizni az idős emberek mobilitását.

A táncolásnál ez a hatás erőteljesebb volt.

A magdeburgi központ a kutatásért megkapta az idei Theo és Friedl Schöller kutatói díjat, az időskori orvoslás legnagyobb pénzösszeggel, 20 ezer euróval (61,5 millió forinttal) járó elismerését.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!