Vadonnak azok a területek számítanak, amelyek teljesen vagy csaknem teljesen érintetlenek. A szakértők szerint ilyen terület jobbára csak az Északi- és a Déli-sarkvidéken, valamint a távoli csendes-óceáni régiókban, például Francia-Polinézia vidékén található.
Az Északi-tenger például olyan, mint egy megművelt terület:
minden négyzetméterét évente többször vontatóhálóval fésülik át - fejtette ki Thomas Brey, a bremerhaveni Alfred Wegener Intézet ökológusa.
A vadon ennek ellenkezője: ott a természet azt teszi, amit akar" -
tette hozzá. Kiemelte: "A vadon egy olyan rendszer, amely az evolúcióval alakult ki. Ha saját céljainkra formáljuk ezt a működő rendszert, legtöbbször nem tesszük jobbá".
Az ilyen beavatkozásokat kutatja Kendall Jones, az ausztráliai Queenslandi Egyetem és a Wildlife Conservation Society (WCS) munkatársa kollégáival.
Mert miközben már intenzíven vizsgálják az érintetlen szárazföldi területek helyzetét, az óceánokra vonatkozóan nincsenek hasonló kutatások.
A világtengerek feltérképezésekor a tudósok 19, emberi tevékenységhez kapcsolódó stresszfaktort, úgynevezett stresszort vizsgáltak.
Ide tartozik a kereskedelmi hajózás, a trágyák használata,
valamint a halászat különbözői formái.
A kutatók azonosították azokat a területeket, melyek csak kis mértékben vannak kitéve emberi hatásoknak.
A klímaváltozást azonban kivették a faktorok közül, mert - mint írják - különben egyáltalán nem találtak volna tengeri vadont.
A biológusok ezt követően összehasonlítottak 16 óceáni területet, hogy a különböző stresszfaktorok hatásait vizsgálják, itt már a klímaváltozás hatásait is figyelembe vették. A szakértők óriási eltéréseket találtak.
A melegebb Indiai- és Csendes-óceánban csak 16 millió négyzetkilométernyi tengeri vadon maradt,
ez a közel 362 millió négyzetkilométer kiterjedésú világtengernek alig néhány százaléka csupán.
A mérsékelt övi déli afrikai területeken azonban már csak 2000 négyzetkilométernyi tengeri vadont találtak,
amely a világtenger, de még az Atlanti-óceán kiterjedéséhez (106 millió négyzetkilométer)képest is szinte mérhetetlenül kicsi.
"Meg voltunk lepődve, milyen kevés tengeri vadon maradt meg. Az óceánok hatalmasak, bolygónk több mint 70 százalékát lefedik, de nekünk sikerült szinte az egész ökoszisztémát befolyásolni" - írja Kendall Jones a tanulmányt bemutató közleményben.
A szakértők által azonosított tengeri vadonoknak csupán 5 százaléka áll védelem alatt.
A tengerbiológusok és oceanográfusok szerint nagy szükség lenne nemzetközi környezetvédelmi egyezményekre a tengeri vadonok egyedülálló értékének felismeréséhez és a megőrzésükhöz.
"Tudjuk, hogy ezek a területek katasztrofális mértékben zsugorodnak, ennek megfelelően védelmük a többoldalú környezetvédelmi egyezmények sarkalatos pontja kell legyen" - véli James Watson, a WCS kutatója, a Queenslandi Egyetem biológusa.
A tanulmány társszerzője figyelmeztetett arra: "ha nem történik semmi, ezek a vadonok valószínűleg 50 éven belül eltűnnek".
(Forrás: MTI)