A 19. században, - még a század végén elkezdett nagy folyamszabályozási munkálatok megkezdése előtt - a Duna és a Tisza, illetve mellékfolyóik magyarországi szakaszán számos helyen igen elvadult mederállapotok uralkodtak.
Ennek voltak betudhatók a tavaszi olvadások idején jelentkező,
esetenként pusztító hatással járó árhullámok.
1838 januárjában különösen sok csapadék hullott le a Duna felső szakaszán, ami miatt Buda partközeli részei a víz alá kerültek.
Ám ez még csak kellemetlen epizódnak számított a két hónappal később bekövetkezett „nagy árvízhez" képest.
Január végén dermesztő hidegre fordult az addig viszonylag enyhe időjárás, ami miatt a folyam Bécs és Buda közötti szakasza teljesen befagyott.
A március elején elkezdődött hirtelen felmelegedés hatására
a jégpáncél olvadni, a folyam pedig zajlani kezdett.
A pesti szakasznál a szanaszét ágazó meder valamint a kiterjedt zátonyok miatt az árhullám megakadt, a sekélyebb részeken pedig olyan jégdugók alakultak ki, amelyek visszaduzzasztották a vizet.
Március 13-án ismét megindult a jég, nyomában a felduzzadt vízzel,
amelynek magassága a március 15-én bekövetkezett tetőzéskor meghaladta az 1775-ös árvíz után épített gátak magasságát.
Emiatt, illetve mert a gátak nem bírták a nyomást, a víz áttört, és elöntötte a várost. A mai Nagykörút vonalában két méter magasan örvénylett a jeges áradat, József- és Ferencváros, valamint Terézváros teljes területe is a víz alá került.
Budán 2 281, a védettebb budai oldalon pedig 204 ház semmisült meg, számos épület súlyosan megrongálódott, ami miatt közel 60 ezren váltak hajléktalanná.
A „nagy árvízben", amelyben Wesselényi Miklós báró, az „árvízi hajós” éjt nappallá téve mentette a bajbajutott embereket,
153-an vesztették életüket.
Évtizedekig az 1838-as pesti áradást tartották a magyar történelem legpusztítóbb természeti katasztrófájának, pedig az igazi nagy csapásra sajnos, még várni kellett.
1878. augusztus 30.-ának fülledt hőségében a Dunántúl felől kiterjedt zivatarcella érte el Észak- Magyarországot. Az elemek tomboló haragja először Egerre, Óhutára, valamint Diósgyőrre csapott le, de a legrosszabb még hátra volt.
A zivatarlánc hamarosan elérte Miskolcot is. Mivel a felhőszakadás egyszerre nagy területet érintett,
a Bükk vonulatáról hatalmas mennyiségű víz zúdult alá,
ami rövid idő alatt rendkívüli módon felduzzasztotta a Szinva és a Pece-patakot. Másnap, augusztus 31.-én hajnalban mindkét patak kilépett a medréből, a megvadult víz pedig harsogva Miskolc belvárosa felé tört.
Az ár elsodorta az útjába kerülő malmokat és más épületeket, magával hurcolva a rengeteg törmeléket, amiből magas hordalékkúpokat halmozott fel a hidak és a zsilipek környékén.
Ezek csak nagyon rövid időre fékezték meg a tomboló ár erejét, ami mindenen áttörve a miskolci belvárosra zúdult.
Az ár percenként fél méterrel emelkedett, így szinte lehetetlenné vált a vízförgeteg csapdájába esett emberek menekülése.
Miskolc belvárosában 4-6 méter magasan állt a víz, és az ár itt szinte mindent maga alá temetett.
A pusztító természeti katasztrófa 277 emberéletet követelt a városban,
ám a felhőszakadással illetve a nyomában elszabaduló árral érintett Miskolc környéki településekkel együtt az áldozatok száma elérte a 400 főt, a magyar történelem legsúlyosabb árvízi katasztrófájában.
Az árvíz teljesen megsemmisített Miskolc belvárosát, 2 182 ház összeomlott, és a város épületeinek több mint a felét súlyos károsodás érte.
A tragikus kimenetelű áradás kialakulásában komoly szerepet játszott, hogy a városon keresztülfolyó patakok fölött malomgátak íveltek át,
amelyek beszűkítették a víz mozgásterét, valamint lelassították az áradás sebességét, lehetővé téve ezzel a víz rendkívül gyors felduzzadását.
A negyven évvel korábbi pesti, és az egy évvel később Szegedet teljesen elpusztító 1879-es áradással szemben
Miskolc azonban nem kapott semmilyen komolyabb központi támogatást
a szörnyű pusztítás következményeinek felszámolásához, pedig a miskolci árvíz áldozatainak száma magasabb volt, mint a pesti és a szegedi áradásban életüket vesztettek együttes száma.
A gyorsan jött és elvonult áradás emlékét
az akkori Miskolcnál sokkal jelentősebb nagyvárosokat fenyegető árvízveszély jelentősen elhomályosította,
ezért a rendelkezésre álló forrásokat ezeknek a városoknak juttatták.
Csak több mint fél évszázaddal később, 1925-ben avatták fel a miskolci árvíz emlékművét, a Szent Anna templom szomszédságában.