Az aktuális számokat az MTI adatigénylésére közölte pénteken a tárca. A minisztérium közlése szerint az év eleje óta az ország 13 megyéjéből összesen 73 veszélyesnek tekintett medve kilövésére vagy áthelyezésére nyújtottak be kérelmet a helyi vadásztársaságok, a minisztérium pedig a beavatkozási kvóták terhére 34 állat kilövését, és egy áthelyezését engedélyezte.
A megyékre bontott számok azt jelzik,
hogy a Székelyföldet magában foglaló megyékben a legégetőbbek a medvegondok.
Hargita megyéből 14 egyed kilövés engedélyezését kérték a minisztériumtól, ehhez képest 8 egyed kilövésére kaptak engedélyt a vadásztársaságok, Maros megyében a kérvényezett 12-ből ötöt, Kovászna megyében pedig 7-ből négyet lőhettek ki.
Sok kérés érkezett a Kárpátokon kívüli Arges (10), Suceava (10) és Prahova (6) megyéből is, de Arges megyében és Prahovában
csak 3 medve kilövését engedélyezte a tárca,
a Suceava megyei vadásztársaságok valamennyi kilövési kérését pedig elutasította.
Az MTI kérdésére a minisztérium külön nem közölte a megyékre bontott becsült medveállományt, de a székelyföldi adatok már korábban nyilvánosságra kerültek. A vadásztársaságok által becsült szám Hargita megyében 1900 fölötti, Kovászna megyében 1500-1600 közötti, Maros megyében pedig 1300 körüli.
A Hargita és Maros megyei adatokról a Székelyhon portál számolt be június végén, a kovásznaiakat pedig Sebastian Cucu prefektus közölte szeptember elején. A vadgazdálkodási szakemberek vitatják azonban a vadásztársaságok által közölt számok hitelességét.
Valószínűsítik, hogy ugyanazt a medvét többen, több helyen is megszámolták az állománybecslés során.
A medvepopuláció megőrzésére vonatkozó, tavaly kibocsátott akcióterv - ami a román környezetvédelmi minisztérium honlapján is elérhető - a 2016-os medvebecslés adatait közli.
Ekkor a szakemberek úgy vélték, hogy az állomány egyedszáma 6050-6640 között mozoghat.
2016 előtt a környezetvédelmi tárca évente 400-450 medve kilövésére adott engedélyt a vadásztársaságoknak,
ekkor azonban a Ciolos-kormány a populációt szabályozó medvevadászatot is betiltotta.
A tiltás óta jelentősen megnőtt a medvetámadások száma, és immár az sem ritka, hogy az országutakon, autópályákon vagy a vasúti pályán gázolnak el medvéket.
Az akcióterv arról is említést tett, hogy a medvék 69 ezer négyzetkilométeres romániai élőhelyén ökológiai, társadalmi és gazdasági szempontból az optimális egyedszám 4000 lenne. A barnamedvék védelmével is foglalkozó WWF Románia ezt a számot erősen vitatja.
A román szenátus az e héten megszavazott törvénymódosítással egy
ötéves időszakra lehetővé tenné a barnamedvék vadászatát az év bizonyos időszakaiban.
Ha a törvénymódosítást a parlament alsóháza is elfogadja, és az államfő kihirdeti, a medveállományt - a vaddisznókhoz, szarvasokhoz, és más, nem szigorúan védett állatokhoz hasonlóan - kilövési kvóta alapján lehetne szabályozni.
(Forrás: MTI)