Az Egyesült Királyság délnyugati részén, Somerset településen számos, értékes leletre bukkantak az archelógusok egy sír feltárása során. A római időkben az elhunytak nagy részét értékes tárgyakkal, például kerámiákkal, brossokkal, érmékkel és késekkel együtt temették el. Ezek valószínűleg felajánlások lehettek.
Viszonylag ritka, hogy egy adott területen belül ilyen nagy számú római kori temetkezésre bukkanjunk Angliában
– mondta Steve Membery, az angliai South West Heritage Trust történésze a LiveScience tudományos portálnak, aki a régészeti ásatásokat felügyelte. – Úgy tűnik, hogy a legtöbb, itt eltemetett ember egy római villa építkezésén dolgozott, ám ezeknek a munkásoknak nagy valószínűséggel nem fizették meg munkájukat; szolgálók, mezőgazdasági dolgozók, és sokan közülük rabszolgák voltak.
Hozzátette: a felfedezés azon ritka alkalmak egyike, amikor a kutatók egy ilyen sokszínű közösséget tanulmányozhatnak. A most feltárt sír ráadásul egyesítette a vaskor és a római korszak temetkezési szokásait.
A szakemberek a sírban néhány magasabb státusú személy maradványaira is rátaláltak. Többek között egy idősebb korú nőre, akit a feje alatt egy párnával, kőből épített, koporsószerű szarkofágban temettek el. Szintén a jómódú temetkezést erősítette meg az a tény is, hogy
a régészek számos apró szögre bukkantak, ami azt jelzi, hogy több, ide eltemetett személy római szöges csizmát (caligae) viselt.
Ezt a lábbelit leginkább a katonák hordták, ám nem azonos azzal a teljesen zárt lábbelivel, amit ma csizmának nevezünk. A talpát vastag, hegyes szögekkel verték ki, a felsőrészt borszíjakból fonták, így erősen tartotta a bokát, de szabadon hagyta a lábujjakat.
A temetkezések a hagyományos vaskori jellemzők mellett a római temetkezési gyakorlatokat, például az isteneknek felajánlott ajándékok korai alkalmazását mutatják
– magyarázta Membery. – Úgy gondoljuk, hogy az itt eltemetett egyének őslakosok voltak, ám a római megszállók szokásait követték.
Ez utóbbi bizonyítására azonban DNS-tesztekre lesz szükség.