A neolitikum, vagy magyarul újkőkor alapvető és visszafordíthatatlan változásokat hozott a gazdálkodásában, az élelemszerzésében és általában a biztonságosabb életfeltételek megteremtésében.
Ebben az Időszakban (sőt valamivel már korábban) megjelent az első emberi használatra alkalmazott fém, a réz.
A bányászat és a kohósítás létfontosságú tevékenységekké váltak, és egy új tanulmány szerint különösen a mai Olaszország területe adott otthont a fémmegmunkálás első hálózatainak.
A kutatók különböző neolitikus lelőhelyeken talált réztárgyakat, köztük fejszéket, bárdokat és tőröket elemeztek. Húsz eszköz izotópos felépítését vizsgálták meg, majd ezeket összehasonlították a rendelkezésükre álló régészeti adatokkal.
Mint kiderült, a legtöbb tárgy a toszkán területeken bányászott értékes rézből készült.
A szakemberek ebből arra következtettek, hogy az eszközöket a korabeli közösségek juttatták el az Alpok vonulatán át egészen Franciaország déli részéig, ami egy virágzó és aktív kereskedelmi rendszert jelez.
A régészek szerint figyelemre méltó, hogy az e területen élők már 6 000 évvel ezelőtt ilyen tekintélyes távolságokat tettek meg csak azért, hogy más közösségekkel kereskedjenek.
Az ólomizotóp-mérés szisztematikus alkalmazása fényt derített az öntéshez használt réz pontos eredetére
– írja a tanulmány. – Eszerint az eszközökhöz felhasznált réz egy jelentős részét Toszkána gazdag ércgyűjtőiből nyerték.
A tudósok bizonyítékokat találtak a fém újrahasznosításáról is. Úgy gondolják, hogy az egykori kovácsok a korábban használt fémeket újraöntötték, hogy például a régi fejszéből egy újabb és élesebb eszközt kovácsoljanak.
Ez a viszonylag ritkának számító gyakorlat azt mutatja, hogy a vasércet nagyon értékes erőforrásnak tekintették, és a közösségek aktívan kereskedtek vele. A kutatók hangsúlyozták: a felfedezés egyértelműen bizonyítja,
hogy a történelem előtti Európában komplex fémcsere-hálózatok működtek már több mint ezer évvel a bronzkor előtt.
A kutatók most tovább elemzik ezt az emberi társadalom fejlődésében fontos időszakot: a jövőben az egykori kereskedelmi utak és további réz lelőhelyek felkutatását tervezik.