Nemsokára virágzó nárciszmező borítja el a babócsai Basa-kertet, elkezdődött a történelmi és természetvédelmi értéket képviselő, értékes növény virágzása. A 13 hektáros park ilyenkor fehér bársonyszőnyeggé változik, a csillagszirmú virágok illatfelhővel borítják be a környéket. A terület műemléki védelem alatt is áll, ami történelmi romkertként is ismert.
A hagyomány szerint a virág a török hódoltság idején került erre a területre; a török basa ültettette a háremhölgyei számára
– mondta az Origó kérdésére Schulz Andrea, a Duna-Dráva Nemzeti Park munkatársa. – A virágon nem fog az idő, időközben azonban hibridizálódott a közönséges fehér nárcisszal.
A csillagos nárcisz (Narcissus stellaris) az elmúlt évszázadok során keveredett, hibridizálódott a közönséges fehér nárcisszal, a részaránya körülbelül 15 százalékra csökkent.
Virágzáskor azonban így is elragadó látványt nyújt.
Babócsa végvára a 16. században török kézre került; a történelmi források szerint a hódoltság idejéből maradt meg a területen a kupolás török kút és a csillagos nárcisz is.
Bár a Rinya völgyében eredeti hazájától kissé északabbra és hűvösebb helyre került, de Somogyban is otthonosan érzi magát
– mutatott rá a szakember. – Ezt az is bizonyítja, hogy mára már óriási tömegben virít itt, talán eredeti hazájánál két-három héttel később bont szirmot.
A csillagos nárcisz Magyarországon védett növényfaj, természetvédelmi értéke tízezer forint.