A nagy-britanniai Antarktiszi Helységnév Bizottság a földrész felfedezésének 200. évfordulóját ünnepelve döntött úgy, hogy a sarkvidékekkel kapcsolatos tudományos ismeretek gyarapításában úttörő szerepet játszó szakemberekről nevezi el az eddig csupán koordinátáik alapján ismert helyszíneket - olvasható a BBC hírportálján.
A listán szerepel Jonathan Shanklin, az ózonlyuk egyik felfedezője, akinek a nevét az Antarktiszi-félsziget egyik gleccsere fogja viselni a jövőben.
Egy fokot neveznek el Alastair Fothergillről, aki egyebek között A fagy birodalma című minisorozat vezető producereként járult hozzá ahhoz, hogy a nagyközönség jobban megismerje az Antarktiszt.
Jane Francis, a Brit Antarktiszi Kutatóprogram (BAS) jelenlegi igazgatója egy 1136 méter magas csúcsnak adja a nevét, míg az antarktiszi jégmezők alatti vízmozgást tanulmányozó Helen Fricker professzor neve egy hegylábi gleccsert fog jelölni a térképeken.
Az új elnevezések az összes brit térképen, grafikonon és publikációban szerepelni fognak,
valamint az Antarktisz-kutatás tudományos bizottságának (SCAR) nemzetközi jegyzékébe is bekerülnek.
Helyénvaló, hogy az Antarktisz két évszázados kutatásának ünneplése évében bizonyítékot szolgáltatunk azoknak, akik karrierjüket az Antarktisznak szentelték, és elősegítették a nagy fehér földrész megértését
– mondta a British Antarctic Survey oldalán közzétett cikkben Dr. Adrian Fox, a brit Antarktiszi Felmérés Mapping csapatának vezetője, aki az Egyesült Királyság Antarktisz Helyneveinek Bizottságában dolgozik.
A teljes lista a brit antarktiszi kutatóprogram (British Antarctic Survey) honlapján érhető el.
Az Antarktisz helynevek népszerűsítésére új közösségi média kampány is indult pénteken @AntarcticNames a Twitteren és az Instagramon. Ezek az új helyszínek bemutatják az Antarktisz helyneveinek mögött meghúzódó csodálatos történeteket, és ösztönzik azokat, akik meg nem nevezett gleccsereken, hegyeken és tengerparti helyszíneken dolgoznak és tanulnak, akik így új tudományos, logisztikai vagy irányítási célokat tudnak kitűzni.
(MTI, Origó)