Az egyedi éneket először 2017-ben rögzítették a kutatók Madagaszkár partjainál, majd ugyanezeket az unikális dallamokat később az Arab-tenger nyugati részén, Omán partjainál, valamint az Indiai-óceán középső részén található Chagos-szigetcsoport területén is azonosították. Ez azért is meglepő, mert
a szakemberek korábban azt feltételezték, hogy ebben a régióban csak egyetlen kék bálna (Balaenoptera musculus) állomány található, amely saját, egyedi hívással kommunikál.
Épp ezért feltételezték, hogy az ezen a területen talált fajtársak ugyanennek a populációnak a részét képezik. Ám az újonnan rögzített hangok mégsem teljesen egyeznek; inkább azt jelzik, hogy legalább két populáció élhet az óceánban, vagy elkülönülve, vagy részben átfedve egymás területét.
Rendkívül figyelemre méltó esemény egy olyan bálna éneket találni az óriási adathalmazban, amely teljesen egyedi, amit még soha nem jelentettek és bizonyítottan kék bálnának tulajdonítható
– mondta Salvatore Cerchio, az Afrikai Vízi Védelmi Alap Bálnaprogramjának igazgatója a ScienceAlert online tudományos portálnak. – A kék bálna dalokon végzett vizsgálatok alapján azt gondoljuk, hogy létezik egy olyan populáció, amelyről 2017-ig senki sem tudott.
A szakemberek azonban nincsenek könnyű helyzetben, amikor egy távolról rögzített dallamot szeretnének társítani egyes bálnafajokhoz.
Mindenesetre a gondos összehasonlítás után a csapat megállapította, hogy a hangok „nem felelnek meg más, helyi bálnajelöltnek".
Az énekek felépítése emlékeztet más, kék bálna énekekre, de alacsony frekvenciájú és rendszeresen elhelyezett ismétléseket hoz létre, ami mégis egyedi tulajdonságokat mutat
– magyarázta Salvatore Cerchio. – Figyelembe véve az új ének akusztikai tulajdonságait, valamint a kék bálna dokumentált közvetlen közelségét az Ománból származó felvevőhöz, arra a következtetésre jutunk, hogy ezeket a hangokat szinte biztosan valamilyen kék bálna adta ki.
A kék bálnák a Föld legnagyobb ismert állata, amely valaha létezett. A tudósok szerint az új populációk felfedezése az állatok ipari mértékű mészárlásáról is szól.
Az Omán partjainál felbukkant új faj talán a 20. század történelmi pusztításának felépülését is jelentheti.
Ha ezt igazolják a későbbi vizsgálatok, akkor ennek a kis, veszélyeztetett populációnak kiemelt természetvédelmi intézkedésekre és védelemre van szüksége. Az Indiai-óceán más területein elhelyezett víz alatti mikrofonok szintén segítenek feltárni ennek az új populációnak a valódi tartományát és lehetséges vándorlási szokásait. A szakemberek csak így tudják biztosítani túlélésüket.
A tanulmány az Endangered Species Research tudományos szaklapban jelent meg.