Egy majdnem tökéletesen gömb alakú halat mosott partra a víz 1833-ban Grönlandon. Az állatot Johannes Christopher Hagemann Reinhardt zoológushoz vitték Koppenhágába.
A halat később korbácsoshalnak, Himantolophus groenlandicus-nak vagy „falánk zabálónak" is nevezték
– írta Ted Pietsch, evolúciós biológus az „Oceanic Anglerfishes " című könyvében, amit a LiveScience online tudományos portál idéz.
A horgászhal-félék családjának napjainkban mintegy 170 ismert faja létezik, ám Mackenzie Gerringer, a mélytengeri halakra szakosodott New York-i SUNY Geneseo biológia professzora szerint ezeken belül is „óriási sokféleség".
Már a horgászhal népi elnevezései is utalnak az állatok bizarr külsejére: kócos tengeri ördög, farkascsapda, de mohó álmodozónak is hívják.
Az állatok formája és alkata is igen változatos: némelyik zömök és kerek (Melanocetus johnsonii), míg mások laposak és hatalmas orrúak (Thaumatichthys binghami), vagy szakállas szálak borítják (Caulophryne jordani).
És bár ezek a halak a világ minden táján megtalálhatók, mégis meglehetősen magányos lények, amelyek a két-három méteres mélységtől körülbelül 550 méteres mélységig megtalálhatók a mélytengerekben. Ennek eredményeként a tudósok még mindig új fajaikat fedezik fel, amelyek egyike furcsább, mint a másik.
A kinézetük azonban csak egy dolog. Bármelyik mélytengeri horgászhal indulhatna ugyanis az óceánban élő, kisebb lények legrosszabb rémálma címért. A horgászhal elnevezést azért kapta, mert a fejük elején egy speciális nyúlvány található, amelynek segítségével csapdába tudja csalni áldozatát.
Színével és teste szabálytalan körvonalaival pedig beleolvad a tengerfenékbe.
Testének érdekessége ez az úgynevezett „csalibot", mely a hátúszóból fejlődött ki. Csúcsán egy kis bőrlebeny lóg, ami ide-oda mozog, és úgy néz ki mint egy kishal.
Ezek a félelmetes vadászok csendesen várakoznak és áldozatra lesnek az óceán mélyén –
mutatott rá Gerringer. – A ragadozók addig várakoznak a sötétben, amíg a zsákmány a közelükbe nem ér, majd ezzel a „beépített horgászbottal" csalogatják közelebb a szerencsétlen állatot, csóválva, elrejtve és újra felfedve a „csalit", amivel közelebb és közelebb csábítják a potenciális zsákmányt, amíg az elég közel nem lesz ahhoz, hogy elragadja őket.
Ez a táplálkozási stratégia magyarázhatja meg a horgászhal különös testét is: mivel nem vadásznak aktívan, ezért nem tudnak gyorsan úszni és a formájuk sem követi a hidrodinamikus alakot. A horgászhalat a National Geographic korábban a „a bolygó legcsúnyább állatának" valószínűsítette.
Az óceán mélyén kevés a táplálkozási lehetőség. Ted Pietsch az Oceanic Anglerfishes című munkájában azt írta, hogy a legtöbb általa megvizsgált tengeri hal gyomra üres volrt. Ebből arra következtetett, hogy ha a horgászhal mégis találkozik egy potenciális táplálékforrással, akkor azt bizonyára megbecsüli. Gerringer szerint az állat szája gyakran kiteszi a teste legnagyobb részét, ezért
azt az elvet követi, miszerint „ha az étel elfér a szájában, akkor a testébe is belefér".
Számos horgászhal ugyanis képes kitágítani a gyomrát és megduplázni annak eredeti méretét.
A hasuk emiatt eléggé csalókán működik
– magyarázta Gerringer. – Néha amikor kifogják őket, akkor a horgászok egész halakat is találnak a gyomrában, amit ha megérintünk, jobb kifejezés híján elég vizenyősnek tűnik.
A halak „horgászcsalija" gyakran világít az óceán mélyén, ami közel egy kilométerről is jól látszik a napsütötte felszín alatt. Mindez a kutatások alapján a lumineszcens baktériumoknak köszönhető.
Az „escának" is nevezett speciális világító nyúlvány végén van egy úgynevezett pórus,
amelyet ezeknek a baktériumoknak a befogadására terveztek, és amelyek közül sok nem élhet máshol, és számos egyedülálló egy adott horgászhal-félék családjába tartozó faj számára.
De honnan származhatnak ezek a ragyogó baktériumok? A horgászhalak az óceán mélyén, apró, átlátszó lárvákként születnek, és egyedül úsznak a felszínre, hogy ott táplálkozhassanak és fejlett formájukba fejlődhessenek ki.
Csak az életük későbbi szakaszában alakul ki ez a speciális világító nyúlványuk, így nem tudnak ilyen baktériumtelepeket ápolni a születésüktől fogva
– hangsúlyozta Gerringer. – Ez most tehát egy újabb, nagy kutatási kérdés.
Hozzátette: a vizsgált baktériumok közül ugyanis egyetlen sem található meg a tengervízben. Ez a szakemberek szerint azt jelenti, hogy
nem valószínű, hogy a halak ezeket a környezetükből vagy a társaiktól „szerzik be".
Az eLife tudományos folyóiratban publikált tanulmány úgy véli, hogy a baktériumok talán a horgászhal bőrén élnek addig, amíg az „esca" kialakul, de az is meglehet, hogy a kifejlett példányok szórják azokat a vízbe, amelyeket a fiatalabbak összegyűjtenek. A tudósok szerint mindenesetre még rengeteg a nyitott kérdés.
Néhány horgászhal azonban nem elégszik meg egy egyszerű világító nyúlvánnyal. Egyes fajok, mint például a Phyllorhinichthys balushkini, kinyúló „fényvezetőkkel" rendelkeznek, amelyek
pont úgy állnak ki a testükből, mint egy biológiai száloptikai kábel.
Másoknak, mint például a Cryptopsaras couesii, a hátukon izzó foltok vannak, amelyek egyfajta tarélyra hasonlítanak. Megint más állatoknak, mint a Thaumatichthys nemzetség tagjainak, a csalik a szájuk tetején vannak.
Az állatok többsége az állánál szilárdan rögzített, feltűnő fogakkal rendelkezik
– mondta Karly Cohen, a Washingtoni Egyetemen a halfogak biomechanikáját tanulmányozó doktorandusz jelölt. – Néhány egyednek agyarszerű foga van, ami „lenyomható" vagy képes nyomás alatt összecsukódni.
Hozzáfűzte: ezek a fogak talán hasonlóan működnek, mint egy parkolóházban kihelyezett tüskés szerkezetek. Így bár a zsákmány könnyedén bejuthat a hal szájába, de onnan már igencsak nehézkes kijutnia.
A horgászhal-félék fogai mechanizmusának megértése érdekében Cohen a szövettan nevű technikát használta:
a fogakat gyantába ágyazta, majd meghatározott szöveteket (például a zománcot és az ínszalagokat) azonosított annak meghatározása érdekében, hogy azok hogyan fejlődhettek.
Án a modern technika lehetővé tette a kutatók számára, hogy még jobban szemügyre vegyék a horgászhal-félék állkapcsait. Karly Cohen speciális CT-vizsgálat segítségével gyakorlatilag az egész halat „szeletekre vágta", amelyeket aztán digitálisan újra összeállította, amit ezután a tudósok bármilyen szögből meg tudtak tekinteni és tanulmányozni.