A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
0
Ezüstérem
0
Bronzérem
1
HUNMuhari Eszter
19:25VívásEszter Muhari-Auriane Mallo-Breton
HUNMuhari Eszter
20:40VívásEszter Muhari-Nelli Differt
HUNMagyarország
21:44ÚszásSzabad 4 x 100m
HUNPóta Georgina
22:15AsztaliteniszGeorgina Pota-Xiaona Shan
NyílNyíl

Hiperglikémia a diabetes kezelés során-mitől lehet?

vércukormérés
A szakemberek felhívják arra a figyelmet, hogy a tartós fogyáshoz és a normál vércukorszint eléréséhez és megőrzéséhez önmagában a metformin nem elegendő. Szükség van még mellette személyre szabott diétára és rendszeres testmozgásra is. Hogy kinek milyen étrend szükséges, azt a legjobb, ha szakember (dietetikus) állapítja meg, ugyanis fontos, hogy a diéta ne egy sablont kövessen, hanem vegye figyelembe az egyéni paramétereket.
Vágólapra másolva!
Ha ismételten mérünk magas vércukorszintet, kezdődő cukorbetegségre kell gondolni, vagy ha a diabétesz már ismert, akkor a kezelés nem megfelelő, így azt módosítani kell. A magas vércukorszint esetén a kezelt cukorbetegségnél gondolni kell arra is, hogy magas glükózszintet okozhat a megelőző alacsony vércukorszintre adott hormonális válasz is. Mindig fel kell deríteni, hogy mi áll a magas vércukor érték hátterében: diéta hiba, a mozgás mennyiség változása, vagy a terápiában jelentkező problémák? A témában dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.
Vágólapra másolva!

Mi az a hiperglikémia?

Hiperglikémiáról akkor beszélünk, amikor a vércukor értéke éhgyomri állapotban 7mmol/l feletti vagy étkezés után másfél órával a 8mmol/l értéket meghaladja. Amennyiben ez ismételten előfordul, prediabetest , illetve cukorbetegséget jelez. A már ismert cukorbetegek esetében is előfordulhat magas vércukorszint, aminek az oka lehe kisérőbetegség, de a nem megfelelő ételek fogyasztása és bizonyos gyógyszerek is előidézhetik.

Fontos a vércukorszint mielőbbi normalizálása, ugyanis hosszútávon különféle szövődményeket okozhat: szív-és érrendszeri problémákat, vesebetegséget, szembetegséget (pl.diabéteszes retinopátia), neuropathiát, a lábon fekélyeket. stb. Kezelés nélkül a hiperglikémia diabéteszes ketoacidózishoz is vezethet, ami egy életveszélyes állapot, és feltétlenül kórházi kezelést igényel.

Magas vércukorérték előfordulhat egy rendkívüli cukormennyiség bevitele után, de akár egy kezdődő diabéteszt is jelezhet. Cukorbetegeknél a vércukorszint a helyes életmóddal, a szigorú diétával, és ha szükséges, a gyógyszeres terápia pontos követésével normál tartományba tudható. Vannak viszont olyan esetek, amikor a vércukorszint kórosan megemelkedik. Ez akár súlyos szövődményeket is okozhat. Forrás: https://www.cukorbetegkozpont.hu/covid

A hiperglikémia tünetei

A hiperglikémiának nem minden esetben vannak tünetei, sőt, ez egyénenként is változhat, ki milyen értékek esetén tapasztal panaszokat. Ha lassan fokozatosan alakul ki hosszabb ideig észrevétlen maradhat. Általánosságban az alábbi tünetek hívják fel rá a figyelmet:

· Fokozott szomjúság/vizelési inger
· Száraz bőr
· Fáradékonyság, álmosság
· Lassabban gyógyuló sebek
· Koncentrációs nehézségek
· Homályos látás
· Ketontestek jelenléte (késői tünet)

Ketoacidózis alakulhat ki ketonok (a zsíranyagcsere melléktermékei, például aceton) vérben történő felhalmozódása esetén, melyet diabéteszben az inzulin abszolút, vagy relatív hiánya okozhat. Kezeletlen esetben tudatzavar, eszmélet-vesztés és akár halál következhet be. Minden esetben az állapot kialakulásának a megelőzése a cél! Forrás:https://www.cukorbetegkozpont.hu/hireink/somogyi-hatas-hajnali-jelenseg-cukorbetegkent-nem-art-ismerni

Mi okozhat magasabb vércukorszintet?

Magas vércukorszintet gyakran a felderítetlen diabétesz okoz, ám előfordulhat azoknál is, akik tudnak az állapotukról, kezelés alatt állnak, mégis hiperglikémia lép fel náluk. Ennek okai a következők lehetnek:

· nagymennyiségű gyorsan felszívódó szénhidrát fogyasztása
· étkezési ritmus felborulása
· nem megfelelő időpontban alkalmazott gyógyszerszedés, inzulinbeadás
· stressz
· a megszokottnál kevesebb testmozgás
· gyulladásos megbetegedés, fájdalom, műtét, fertőzések
· egyéb gyógyszerek szedése, melyek hozzáadott cukrot tartalmaznak (pl: köptetők)
· hormonális hatás gyermekeknél, terhesség során

Cukorbetegségben szenvedő betegeknek kötelező a vércukorszint értékének napi szintű önellenőrzése. Ez az érték kiváló mutatója a terápia sikerességének, továbbá információt ad a hipo- és hiperglikémia előfordulásáról is. A vércukorszint ellenőrzések száma viszont a terápiától függően egyéni jelleggel bír. Forrás: https://www.cukorbetegkozpont.hu/vercukormeres

Tudja meg, mi okozza a hiperglikémiát

Amennyiben magas a vércukorszint, és most kerül felismerésre, úgy meg kell kezdeni a diabétesz kezelését. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa elmondta, ha már kezelés alatt áll a beteg, akkor ki kell deríteni, hogy mi okozza a problémát. Ehhez a beteg, a diabetológus és a dietetikus közös munkája szükséges. Meg kell találni az okot, hogy vajon az alkalmazott gyógyszer/inzulin, a diéta hibája, vagy a beteg életmódja okozza az eltérést.

Ha a hiperglikémia gyakrabban előfordul a cukorbetegeknél, úgy gyakoribb vércukormérés szükséges, (főétkezések előtt és után is másfél órával). Fontos vércukor naplót is vezetni, mert így látjuk az eltéréseket. Ha ez nem vezet eredményre, akkor szöveti cukormonitorozó eszközt célszerű alkalmazni, hogy kiderüljön, hol van a probléma, minek a hatására nő meg a glükózszint.

(Forrás: Cukorbetegközpont
www.cukorbetegkozpont.hu)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!