Így vizsgálható a szénanátha gyerekeknél

allergia, gyerek
Amennyiben a gyermeknél szénanáthás tünetek jelentkeznek, forduljunk orvoshoz, mert megfelelő kezeléssel nemcsak a tüneteket szüntetjük meg, de megelőzhetjük a szövődményeket – újabb allergiák megjelenését, asztma kialakulását – is.
Vágólapra másolva!
Szénanáthás tünetek már bölcsődés és óvodáskorú gyerekeknél is jelentkezhetnek. Dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy milyen tüneteknél forduljunk orvoshoz és hogyan zajlik a kivizsgálás.
Vágólapra másolva!


Akiknél magasabb az allergia rizikója

Ha a családban előfordult valamilyen allergiás betegség, akkor nagyobb annak a kockázata, hogy a gyermeknél is jelentkeznek allergiás tünetek. Ennek az esélye egy szülő érintettsége esetén 40-60, két allergiás szülő esetén közel 80 százalék. Az allergiára hajlamos, atópiás gyermekeknél gyakori az „allergiás menetelés", az a jelenség, hogy életkoronként más-más allergiás betegség jelentkezik egy adott egyénnél. Ha például egy gyermeknél csecsemőkorában a száraz, ekcémás bőr okozott problémát, majd a későbbi életkorban szénanáthás vagy asztmás tünetek jelentkeznek.

A szénanátha tünetei gyerekeknél

Az első szénanáthás tünetek már 2-3 éves kor körül megjelenhetnek. A légúti allergia tüsszögést, átlátszó, vízszerű orrfolyást, orr- és szemviszketést, szemkönnyezést, torokviszketést okozhat. A tünetek akkor kezdődnek, amikor az allergiát okozó növény virágpora (pollenje) megjelenik a levegőben és addig tartanak, amíg az allergén növény pollenszórása zajlik. Azt, hogy éppen melyik növény pollenkoncentrációja magas a levegőben, az aktuális napi pollenjelentésből tudjuk nyomon követni.

Amennyiben a gyermeknél szénanáthás tünetek jelentkeznek, forduljunk orvoshoz, mert megfelelő kezeléssel nemcsak a tüneteket szüntetjük meg, de megelőzhetjük a szövődményeket – újabb allergiák megjelenését, asztma kialakulását – is. Forrás: https://www.allergiakozpont.hu/hirek/igy-vizsgalhato-a-szenanatha-gyerekeknel

Mi történik, ha orvoshoz fordulunk?

Ha a gyermeknél már hetek, vagy hónapok óta náthás tünetek jelentkeznek, akkor indokolt az orvosi vizsgálat. Ennek első lépése a beszélgetés, melynek során a gyermekorvos rögzíti a kórtörténetet, a gyermek tüneteit, korábbi betegségeket, családban előforduló allergiás eseteket. Ezt követően sor kerül allergiavizsgálatra, amely kisgyermekeknél általában vérvétellel történik. Ennek eredményét az orvos összeveti a gyermek tüneteivel és ezek alapján összeállítja a kezelési tervet, felírja a szükséges allergia elleni gyógyszereket.

Dr. Somogyi Éva elmondta, hogy az immunrendszer éretlensége miatt kisgyermekeknél előfordulhat álnegatív allergiateszt eredmény is. Ilyenkor, ha a gyermeknél szénanáthás tüneteket észlelünk, akkor a negatív teszt ellenére, a gyermek tüneteit vegyük mérvadónak. A gyermek részesüljön antiallergiás kezelésben, kapjon antihisztamint és ha emellett az allergiás tünetek szűnnek, akkor az indirekt bizonyítja az allergia fennállását.

Dr. Somogyi Éva elmondta, hogy az immunrendszer éretlensége miatt kisgyermekeknél előfordulhat álnegatív allergiateszt eredmény is. Ilyenkor, ha a gyermeknél szénanáthás tüneteket észlelünk, akkor a negatív teszt ellenére, a gyermek tüneteit vegyük mérvadónak. A gyermek részesüljön antiallergiás kezelésben, kapjon antihisztamint és ha emellett az allergiás tünetek szűnnek, akkor az indirekt bizonyítja az allergia fennállását. Forrás:https://www.allergiakozpont.hu/hirek/igy-vizsgalhato-a-szenanatha-gyerekeknel

Így zajlik a kezelés

A szénanátha kezelése gyerekeknél lehet tüneti, ami antihisztamin szedését, szükség esetén szemcsepp és orrspray használatát jelenti. Óvodás kortól alkalmazható az allergén immunterápia is, amely nem a tünetekre, hanem a szénanátha kiváltó okára, az immunrendszer kisiklott működésére hat, azt próbálja „jó" irányba terelni. Segítségével 3-5 éves kezelés után 10-12 évre eltűnhetnek az allergiás tünetek.
Amennyiben tehát a gyermeknél szénanáthás tünetek jelentkeznek, forduljunk orvoshoz, mert megfelelő kezeléssel nemcsak a tüneteket szüntetjük meg, de megelőzhetjük a szövődményeket – újabb allergiák megjelenését, asztma kialakulását – is.

(Forrás: Budai Allergiaközpont: https://www.allergiakozpont.hu)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!