Az edény részben víz alá került az elmúlt időszakban, mert az esős évszak az egész barlangot elárasztotta, így a tál az ez által lerakott puha üledékbe merült.
Kívül vöröses színű, belül pedig fekete, részben kalcium-karbonát borítja
– mondta Antonio Reyes régész a HeritageDaily online tudományos portálnak. – Úgy tűnik, hogy a díszítés egy tökhöz hasonló, fitomorf, tehát gyümölcshöz hasonló képet ad.
Az edény a késő preklasszikus korból származik, amely időszámításunk előtt 300-tól időszámításunk szerint 250-ig tartott. És bár az eszközön nem volt kifolyócső, a régészek arra következtettek, hogy az edényből nagy valószínűséggel csokoládét fogyasztottak.
A maja csokoládét forró, folyékony italként fogyasztották és úgy fűszerezték, hogy a pörkölt kakaómag pasztát egy italba keverték vízzel, chilipaprikával és kukoricaliszttel, majd a keveréket többször átöntötték edényből-edénybe, amíg a tetejét sűrű hab nem fedte.
Az így kapott csokoládé italt hivatalos szertartásokon és vallási rituálékon, temetési felajánlásokként, tisztelgésként és gyógyászati célokra használták.
A szakemberek most azt tervezik, hogy a száraz évszakban visszatérnek a barlangba, hogy szisztematikus vizsgálatot végezzenek.