Skócia területének jelentős részét tőzeg borítja. A tőzegrétegek elhalt növényi maradványokból állnak, és több ezer év alatt alakulnak ki.
De hogy kerül a tőzeg, pontosabban a füstje a whiskybe?
A tőzeget eleinte csak a lepárló rézüstök melegítésére használták. Így azonban nem, vagy csak kis mértékben jut be a tőzegfüst az italba. A skót whiskygyártók azonban rájöttek, hogy ha a whisky alapanyagául szolgáló árpamalátát tőzegtűz fölött szárítják, akkor a füst átjárja a malátát és az ebből készült ital füstös ízt kap.
Az árpamalátát általában 30 óráig szárítják. Annyira kap tőzeges karaktert, amennyi ideig kitették a tőzeg füstjének (például a Laphroaig a 30-ból 18 órán át tartja füstben a száradó malátát a whiskyjéhez.)
A leghíresebb füstös whiskyk Islay szigetéről származnak. Az itteni híres, nagy lepárlók közé tartozik például az Ardbeg, a Laphroaig, a Lagavulin és a Bowmore.
Akik szeretnének megismerkedni a füstös whiskykkel, azoknak érdemes megkóstolniuk egy újdonságot. Ez a Douglas Laing palackozó által kevert Big Peat („Nagy Tőzeg") whisky, amelynek most megjelent különleges karácsonyi kiadása kitűnő ajándék lehet az ital kedvelőinek.