Qubbat Al-Hawā nekropolisza a negyedik dinasztia korától a római korig működött, ahol a régészek korábban már több mint 100 sírt tártak fel. A legújabb nyughelyet a Jaéni Egyetem régészei fedezték fel, ahol
öt részben teljes mumifikálódott krokodilcsontváz és öt mumifikálódott krokodilkoponya maradványait találták meg, amelyek a Ptolemaiosz előtti korból, időszámításunk előtt 304 előttről származnak.
A szakemberek megjegyezték: a krokodilokat az ókori egyiptomi isten, Szobek szertartásai során használták, akit a nílusi vagy a nyugat-afrikai krokodillal hoztak összefüggésbe, és vagy annak alakjában, vagy krokodilfejű emberként ábrázolták. Szobek vagy más írásmóddal Szebek az ókori egyiptomi vallás egyik istene, a Piramisszövegek szerint Néith fia; a víz és a Nílus istene, amelynek szent állata a nílusi krokodil.
A korabeli hitvilágban a fáraó hatalmával, a termékenységével és katonai erejével is kapcsolatba hozták,
de emellett apotropaikus tulajdonságokkal rendelkező védőistenségként is szolgált, akit különösen a Nílus által jelentett veszélyek elleni védelem érdekében hívtak segítségül.
Egyiptomban több mint húsz, olyan temetkezési hely ismert, ahol krokodilmúmiák találhatók, de rendkívülinek számít tíz jól megőrzött krokodilmúmiát együtt találni egy háborítatlan sírban
– mondta Bea De Cupere, a Belga Királyi Természettudományi Intézet (RBINS) archeozoológusa a HeritageDaily online tudományos portálnak. – A múzeumok által a 19. század végén és a 20. század elején összegyűjtött legtöbb krokodilmúmiáról, amelyek gyakran épp csak világra jött állatok, nem tudjuk pontosan, honnan származnak.
Az ásatás eredményeit most a PLOS ONE tudományos folyóiratban tették közzé, amelyben a tudósok azt állítják, hogy a sírból származó krokodilok 1,8 méter és 3,5 méter közötti hosszúságúak, és a nílusi krokodilhoz, illetve a nyugat-afrikai krokodilhoz tartoznak.
A krokodilokat először máshol temették el, valószínűleg homokgödrökben
– mutatott rá De Cupere. – Ez lehetővé tette, hogy a krokodilok természetes módon kiszáradjanak; ezután a maradványokat kiásták, becsomagolták és a Qubbat al-Hawāban lévő sírba szállították, ám a csomagolás és a szállítás során bizonyára elveszhetett néhány testrész.
Hozzátette: az egyik krokodilban még mindig voltak gasztrolitok, azaz a belekben lévő kövek, amelyek segítenek az állatoknak egyensúlyban maradni a vízben, ami arra utal, hogy a krokodilt nem vágták fel, hogy a mumifikálás folyamata során eltávolítsák a beleket.