A beton olvadáspontja körülbelül 1500 Celsius-fok, míg a láva hőmérséklete 871 Celsius-fok, ezért elvileg alkalmas lenne egy vulkán kürtőjének betömésére anélkül, hogy megolvadna.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy ez jó ötlet. Valójában valószínűleg szörnyű ötlet, tekintve a vulkánok működését.
A kitörések akkor történnek, amikor a Föld felszíne alatt megnő a nyomás. Amikor a magma híg és folyékony, a gázok könnyen ki tudnak belőle szabadulni, és általában pusztítás nélkül kiáramlanak a vulkánból. Az áramló magma mozgása lassú, és nem valószínű, hogy megöli az embert.
Sokkal veszélyesebbek a robbanásszerű vulkánkitörések.
"Ha a magma vastag és ragadós, a gázok nem tudnak könnyen távozni" - magyarázza az Egyesült Államok Geológiai Szolgálata (USGS) a honlapján, a Mount St. Helens példáját hozva fel. "A nyomás addig fokozódik, amíg a gázok robbanásszerűen ki nem szabadulnak."
"A robbanásszerű vulkánkitörések veszélyesek és halálosak lehetnek. Forró, különféle törmelékanyagokból álló tefrafelhőket lövellhetnek ki a vulkán oldaláról vagy tetejéről" - teszi hozzá az USGS. "Ezek a tüzes felhők végigszáguldanak a hegyoldalakon, és szinte mindent elpusztítanak, ami az útjukba kerül."
Ha elzárunk egy szellőzőnyílást, mondjuk úgy, hogy iszonyú mennyiségű betont öntünk bele, megfosztjuk a vulkánt a természetes gázkieresztés és a nyomás enyhítésének lehetőségétől, és ezzel egy szép lassan áramló vulkánt robbanásveszélyessé tehetünk, vagy egy amúgy is robbanásveszélyes vulkánt még pusztítóbbá tehetünk.