A rejtélyes szőrgombócot egy aranyásó találta meg 2018-ban a yukoni Dawson City közelében lévő Klondike aranymezőkön, közölte a Yukon Beringia Interpretive Centre szervezet.
Nem volt egészen felismerhető, amíg nem láttuk ezeket a kis lábakat és karmokat, majd nem pillantunk meg egy kis farkat, aztán pedig füleket
– mondta Grant Zazula, a yukoni kormány paleontológusa a CBC portálnak, amit a ScienceAlert online tudományos portál idéz.
A titokzatos lényt elvitte Jess Heath állatorvoshoz további vizsgálatokra, aki röntgenfelvételeket készített, amelyek kimutatták, hogy
a megfagyott szőrgombóc egy fiatal, összegömbölyödött sarkvidéki földimókus.
A szakember szerint valószínűleg hibernált állapotban, a téli álmában pusztult el, valószínűleg az első évében.
Láthattuk, hogy remek állapotban van és összegömbölyödött, mintha csak aludna
– magyarázta Heath. – Igazán lenyűgözött, hogy valaki felismerte, hogy mi is lehetett ez a szőrcsomó, hiszen kívülről pont úgy néz ki, mint egy barna paca, vagy mint egy barna kő.
A Yukon Klondike aranylelőhelyeit a jégkorszak óta permafroszt, azaz fagyott talaj borítja. Ez teszi azonban a területet tökéletessé az akkoriban elpusztult élőlények (és azok szőrének, körmének és minden másnak) megőrzésére.
Az itt dolgozó aranybányászok korábban találtak már itt mumifikálódott farkaskölyököt és egy kifogástalanul megőrzött mamutbébit is.
A tudósok úgy vélik, hogy az ehhez hasonló felfedezések várhatóan egyre gyakoribbak lesznek, ahogy a globális hőmérséklet tovább emelkedik az olyan hőt megkötő gázok emberi kibocsátása miatt, mint a szén-dioxid és a metán. Mindez a permafroszt felolvadását okozza, ami mindent felszínre hozhat a mumifikálódott élőlényektől kezdve a vírusokig és lépfene lerakódásokig.
Ezt a földimókust a Tr'ondëk Hwëch'in nép hagyományos területén fedezték fel. Kutatók szerint ugyanarról a sarkvidéki mókusfajról van szó, amely ma is ott él a Yukon egész területén.
Ezek az állatok inkább hasonlítanak a erdei mormotára, mint a fán élő mókusokra és a föld alatt raknak fészket, hogy téli álmot aludjanak.
Számos ilyen fészek megmaradt a jégkorszak óta, tehát gyakori leletnek számít. Egy teljes mókuscsontváz azonban igencsak ritka.
Állandóan a csontokat tanulmányozom, amik bár izgalmasak és szépek, de amikor megláttam ezt a harmincezer éves állatot, amely ilyen tökéletes állapotban őrződött meg, és láthattam az arcát, a bőrét, a szőrét és mindenét, az nagyon zsigeri volt
– magyarázta Zazula. – Ez az élmény azonnal életre keltette ezt a több tízezer éves élőlényt.
Hozzátette: néhány ember rendkívül izgatott lesz, amikor rátalál egy óriási gyapjas mamut lábára, nagy méretű agyarára vagy koponyájára, számára azonban az északi-sarki mókuskövületek, a fészkek és most ez a mumifikált mókus a „legmenőbb dolog", amit eddig felfedeztek. Elárulta, hogy „most ez a kedvence".
A Yukon Beringia Interpretive Center fotókat is közzétett a mókusmúmiáról és az állatról készült röntgenfelvételről, majd bejelentette, hogy a példány hamarosan látható lesz.
Úgy fogalmaztak: „elképesztő belegondolni, hogy ez a kis fickó több ezer évvel ezelőtt a Yukon környékén rohangált".