Nyáron főként a szabadban, telente pedig már a lakásokban is egyre gyakrabban találkozunk növénykárosító poloskákkal, amelyek a kártétel mellett még meglehetősen kellemetlen szagokat is képesek produkálni. Az utóbbi években főként az ázsiai márványpoloska került reflektorfénybe, ám tavaly egy másik poloskafaj magyarországi felbukkanásáról is beszámoltak a kutatók, amelyet ráadásul szándékosan terjesztettek el Európa számos országában. Az invazív rovar szaporodása egyelőre megállíthatatlannak tűnik, de vannak ígéretes kutatások, amelyek megfékezhetik.
Kóbor Péter, a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont tudományos munkatársának tanulmánya szerint hazánkban 2023 októberében fedezték fel először a kétfoltos címerespoloskát (Perillus bioculatus). Ez egy Észak-Amerikából származó ragadozó faj, és a burgonyabogár lárvája a fő zsákmánya. Mivel hatékonynak gondolták a kártevő elleni védekezésben, több országban is próbálták meghonosítani Európában. E próbálkozások sikertelennek bizonyultak, azonban a faj túlélése és természetes terjedése mostanra igazolódott.
Egy 2024 márciusában indított, lakossági részvétellel zajló felmérés keretében több mint 30 megfigyelést jelentettek, vagyis úgy tűnik, a poloskafaj nagyon gyorsan terjed Magyarország területén.
Ráadásul a kutatás során kiderült, hogy a kétfoltos címerespoloska nemcsak a krumplibogarakat habzsolja, hanem más rovarfajokat is elkezdett fogyasztani, például a káposztalepke hernyójára is ráfanyalodott.
Ez az ún. „étrendi eltolódás” segítheti a faj túlélését és terjedését Európában, ám egyszersmind veszélyt is jelenthet, mert célkeresztjébe kerülhetnek hasznos őshonos rovarfajok is.
A szakértők modellek segítségével azt feltételezik, hogy a faj tovább fog terjedni kontinensünkön, és különösen az olyan területeken válhat gyakorivá, amelyek hasonlóak a jelenlegi élőhelyeihez; ilyen térségek például a Kárpátok lábai vagy az Alpoktól keletre eső területek. Nagy kérdés, hogy a kétfoltos címerespoloska milyen hatással lesz az európai rovarfaunára, különösen a természetvédelmi szempontból fontos fajokra.
Egyelőre bizonytalan, mi lesz hosszú távon a kétfoltos címerespoloska európai terjedésének sorsa. Kétségtelen, hogy dolgát segíti a klímaváltozás, illetve a globális áruforgalom, de a jövő ebben az esetben is megjósolhatatlan. A Ripost cikke szerint a szakértőknek szerencsére vannak ötleteik a védekezésre, a speciális rovarcsapdák például hatékonyak lehetnek az új invazív poloskafaj ellen, de több más ígéretes kutatás is zajlik, amelyek akadályozhatják a rovar meghonosodását kontinensünkön.