Venezuelából manapság igencsak rossz hírek érkeznek: kiürültek a boltok, elszabadult az infláció, és rendszeres az áramhiány. Utóbbiban a hibás gazdaságpolitikai döntések mellett az El Niño nevű éghajlati jelenség okozta aszály is felelős, hiszen kiürültek az áramellátáshoz nélkülözhetetlen víztározók.
A gyermek Jézusra utaló El Niño azonban váratlan látvánnyal is megajándékozta az ország nyugati részében lévő Tachira állam lakóit és az oda látogató turistákat. Újból előbukkant ugyanis az a templom, amely a több mint 30 éve elárasztott Potosí faluhoz tartozott.
Potosít több mint kétszáz éve alapították, sorsa 1985-ben pecsételődött meg, amikor a venezuelai kormány úgy döntött, vízerőművet épít a környéken.
A falu 1200 lakóját kitelepítették,
a települést pedig elárasztották vízzel. A magas vízből sokáig csak a templom tornya látszott ki.
Az aszály miatt azonban az andoki település romjai ismét a felszínre kerültek. Hasonlóra csak a 2009-2010 környékén tapasztalható szárazság idején volt példa.
Nemrég Mexikóban történt hasonló, ahol Chiapas tartományban bukkant elő egy 451 éves templom. Elárasztott falvak azonban Európában is vannak.
Ilyen például a Maros megyében lévő Bözödújfalu,
amely a romániai falurombolás jelképévé vált, vagy a dél-tiroli Curon, amelyről itt írtunk beszámolót.