Az éttermek kiválasztásánál alapvetően öt forrásra érdemes támaszkodni:
Nézzük, melyiket mikor és hogyan érdemes használni, melyek az előnyök és buktatók!
A TripAdvisor az internet egyik legjobb "találmánya". Itt van a legtöbb vélemény, így erre a legbiztonságosabb támaszkodni. Az éttermeknél érdemes a népszerűségi rangsor elején levő helyeket megnézni, kicsit utánukolvasni, no és rápillantani a menüre is, hogy az ízlésünknek és a pénztárcánknak megfelelő-e a hely.
A weblap néhány hiányosságát azért észben kell tartani, amikor a rangsort nézzük:
Ha az utazás előtt nincs is idő elmélyedni a toplistákban, és előre eldönteni, hova menjünk enni, a TripAdvisor a helyszínen is jó szolgálatot tehet. Amikor meglátunk egy szimpatikus éttermet, a mobilunkon megnézhetjük, milyen értékeléseket kapott az adott hely, és az alapján eldönthetjük, megéri-e bemenni.
A TripAdvisoron túl érdemes helyi gasztroblogokban is elmélyedni, ott ugyanis egyesül a helyismeret és a szakértelem.
Kézenfekvő választás a Michelin-kalauz, hiszen a kiadvány pont az éttermek minősítésére szakosodott. Ha a magyar Michelin-oldalról indulunk el, ott csak gumiabroncsok témában találunk tartalmat. Ha az étteremajánlót és útvonaltervezőt keressük, az angol nyelvű lapra kell kattintani, ahol válasszuk ki az éttermek menüpontot, és máris beírhatjuk, melyik városba készülünk.
A kalauz ötsávos jelölést használ, melyekre illusztrációképpen budapesti példákat írok:
Érdemes a Bib Gourmand helyekre különösen odafigyelni, mert szerintem azok közt lehet kifogni a legjobb étkezéseket elérhető áron.
A Michelin-kalauz hasznos, de akárcsak a TripAdvisornak, ennek is vannak hiányosságai, melyeket érdemes észben tartani:
Nagy előnye ugyanakkor a Michelinnek, hogy ha rákeresünk egy városra, akkor nemcsak az ott lévő éttermeket mutatja, hanem a környékbelieket is - ha autóval vagyunk, néha érdemes kitérőt tenni egy-egy ígéretes helyért.
A Michelinen kívül létezik még számos más professzionális összeállítás, mint például a Gault Millau étteremkalauz, vagy éppen szakmai szervezetek, neves magazinok toplistái – ezeket is érdemes böngészni.
Vagyunk páran, akik szívesen kóstolunk különleges fogásokat neves séfektől, de nem feltétlenül akarunk több tízezer forintos kóstolómenüt végigenni vacsoraidőben. Szerencsére számos neves étterem kínál kedvezményes ebédmenüt, jellemzően csak hétköznapokon. Azon túl, hogy ez jóval megfizethetőbb, kevésbé formális – így jobban passzolhat szólóban utazóknak, akik kényelmetlenül éreznék magukat egyedül a vacsoravendégek közt, vagy azoknak, akik nem szívesen pakolnak elegánsabb ruhát.
Bár ma már a leggazdagabb és legfrissebb információtár az internet, ne becsüljük le a régi jó útikönyveket sem. A Lonely Planet révén is találtam már néhány nagyon jó helyet - bár az is igaz, hogy ha egy étterem bekerül ebbe a sorozatba, azt megrohanják a hátizsákosok, és innentől kezdve nagy a veszély, hogy romlik a színvonal, és emelkednek az árak. De szerencsére nem mindig. Ha soha többé nem lesz már az étterem „eldugott titkos hely", még van esély, hogy megmaradt valami abból, amiért bekerült a válogatásba.
A helyiek ajánlása lehet az egyik legjobb forrás, de persze ezt is érdemes a helyén kezelni. Egy nagy szállodalánc egyenruhás portása valószínűleg egy turistacsapdába küldené az embert, ahol 5 db 40 fős busz parkol az étterem előtt, és ahonnan ő jutalékot kap. De egy családi panzió kedves házinénije biztos tud valami jó kis vendéglőt, ahol ő szokott vacsorázni.
Fontos azonban, hogyan tesszük fel a kérdést. Ha azt kérdezzük ugyanis, mit tanácsolnak, mi hol együnk, van rá esély, hogy olyan helyre küldenek minket, ahova ők, a helyiek, maguk soha nem mennek, de mivel sok turistát látnak ott, úgy gondolják, az nekünk jó lesz. Ezért én mindig az iránt tudakolózom, ők hova járnak szívesen, amikor a családdal, barátokkal találkoznak.
A személyes konzultáció nemcsak a célországban élőkkel lehetséges, de az itthoni barátokkal is, akik már megfordultak az adott helyen. Ma már nem kell végigkérdezni az összes ismerőst, elég, ha kitesszük a kérdést egy közösségi oldalra, hogy ki tud egy jó éttermet az adott városban.
Régi megfigyelés, hogy a sokat úton levő kamionosok kitapasztalják, melyik útszéli csárdákban érdemes megállni. Ha egy parkoló tele van, az mindig jó jel, mint ahogy az élettel teli étterem is biztatóbb az ürességtől kongónál (kivétel persze, ha azért van tele, mert épp megérkezett egy óriási turistacsoport). A nagy forgalom már csak azért is fontos, mert így sanszosabb, hogy friss alapanyagokból készülnek a fogások.
Fontosak az első benyomások is. Üdvözöl-e valaki, amikor belépünk, finom illatok jönnek-e a konyhából. Úgy működik-e a személyzet, mint egy olajozott gépezet, vagy kénytelen-kelletlen áll fel valaki, hogy kiszolgáljon. Ha a bejárat, a berendezés és a kiszolgáló személyzet igénytelen, akkor valószínűleg a konyha is az. Ha kellemes az érkezés, láthatóan fontos a vendég, akkor bízhatunk abban, hogy a szakácsok is igyekeznek a kedvünkben járni.
A turistás helyek turistákra szakosodott éttermeket vonzanak. Sokszor elég egy utcasarokkal arrébb menni, és máris találni olyan helyeket, melyeket inkább a helyiek frekventálnak. Az egyik legfeltűnőbb jele, hogy turistacsapdában vagyunk, ha a bejárat előtt hívogató emberek állnak, és ha nagy, színes, illusztrált lapokon angolul hirdetik a fogásokat (olyan országokban, ahol nem az angol a hivatalos nyelv).
Az ideális eset az, ha összecsengenek a források - ha a Michelin-kalauz által ajánlott helyről ódákat zengnek a TripAdvisoron is, vagy ha a webről kinézett étterem nevét meghallva elismerően bólogat a szállodaszemélyzet. Ilyenkor szinte biztosra mehetünk.
Végezetül néhány általános tanács: