1. Parga, Görögország
A 2500 lelkes kis városka a Jón-tenger partján megőrizte érintetlenségét, főként annak köszönhetően, hogy
a külföldi turisták sokáig nem fedezték fel maguknak.
A település fölött egy 15. századi, velencei vár maradványai magasodnak, ahonnan csodás kilátás nyílik a tengerre, a városkára és a környező erdős területekre.
2. Riomaggiore, Olaszország
A Cinque Terre (öt föld) egyik települése a Ligur-tenger keleti partján. 1997 óta az UNESCO világörökségének része a másik négy ékszerdoboz-városkával együtt. A bizottság indoklásánál jobban nem is lehetne összefoglalni a vidék értékeit: rendkívül festői táj, amely az ember és a természet harmonikus kölcsönhatása révén jött létre, és amely
évezredek óta őrzi azt a hagyományos életformát,
amely napjainkban is meghatározza az itt élő közösségek életét.
3. Saint Cirq Lapopie, Franciaország
A Compostelába vezető út mentén fekvő kis, középkori település száz méterrel magasodik a Lot folyó fölé. Szűk utcácskáiban szinte minden ház falán szőlő fut fel, lépten-nyomon varázslatos lépcsősorok, virággal zsúfolt erkélyek. Nem lehet nem beleszeretni.
4. Cochem, Németország
Németországról elsősorban nem a romantikus kisvárosok jutnak eszünkbe, pedig a háborús pusztítások ellenére is viszonylag sok ilyen maradt fenn az országban.
Az ötezer lakosú Cochem a Mosel két partján fekszik
(a történelmi belváros a bal oldalon). A város felett az 1072-ben emelt Cochem-vár trónol, amelyet 1689-ben a franciák leromboltak, és csak a 19. században sikerült helyreállítani.
5. Segovia, Spanyolország
Segovia vízvezetéke az Ibériai-félsziget egyik legjelentősebb római kori műemléke, amely az első század végén, a második elején épülhetett. De ezen kívül is találunk bőven látnivalót a hangulatos kis városban, hogy csak a legfontosabbakat említsük:
Európa egyik utolsó gótikus katedrálisát, a régi városfalat vagy az Alcázart.
Ez utóbbi a 14-15. században épült királyi rezidenciaként, majd egy tűzvészt követően 1862-ben újjáépítették.
6. Reine, Lofoten, Norvégia
A Lofoten-szigetek igazi turistaínyencség. Különleges formájú, meredek sziklák és hegyek, mesebeli tengeröblök, fjordok és hangulatos halászfalvak látványa fogad több mint 150 kilométeren keresztül. Ahhoz, hogy bejárjuk a szigetcsoportot,
nem muszáj hajóra szállni,
a szigeteket hidak, alagutak kötik össze egymással és a szárazfölddel. Reine az egyik legtöbbet fényképezett lofoteni település az élőlényszerű hegyeivel és a piros házikóival.
7. Haarlem, Hollandia
Amszterdamtól húsz kilométerre fekszik, közel a tengerparthoz. Több száz éve a tulipántermesztés központja, ezért is kapta a virágváros becenevet.
A csatornákkal körülvett történelmi óváros tele van történelmi emlékkel.
A hangulatos utcákon ezernél is több műemléket találunk. Itt működik Hollandia legrégebbi múzeuma, a gazdag gyűjteménnyel rendelkező Teylers, és Frans Halsnak is itt van múzeuma, amelyben a saját képein kívül a tanítványai-kortársai is helyet kaptak.
8. Perast, Montenegró
Perast középkori tengerészváros a Kotori-öbölben, amely a 16. századtól kezdve jelentős kikötő volt híres hajóépítő műhelyekkel és tengerészeti iskolával. Fantasztikus állapotban megmaradt, összefüggő barokk épületegyüttese lenyűgöző kontrasztot alkot az Adriai-tenger nagy kékségével. Perast ideális nyaralóhely azoknak, akik a szabadságuk alatt csendre és nyugalomra vágynak:
nincsenek zajos bulik,
szórakozóhelyek, és még a kocsikat is kitiltják a tengerpartról a nyári hónapokra.