A korlátozás értelmében a turisták ezentúl csak az 5200 méteren lévő alaptábortól valamivel lejjebb fekvő Rongbuk kolostorig mehetnek fel – írja a BBC.
A Mount Everestnek legtöbben a déli, nepáli oldalról vágnak neki, ám az elmúlt években a kínai oldal népszerűsége is növekedni kezdett. A Tibetben lévő kínai alaptábor ugyanis autóval is megközelíthető, míg a nepáli oldalon lévőt csak nagyjából kétheti gyaloglással lehet elérni.
A látogatók számának folyamatos növekedése miatt azonban a világ legmagasabb hegyén
egyre nagyobb problémát jelent a hulladék felhalmozódása.
A Kínai Hegymászó Szövetség szerint 2015-ben – erre az évre vonatkoznak a legfrissebb adatok – 40 ezren keresték fel az alaptábort a kínai oldalon. A nepáli erdészeti és talajvédelmi minisztérium pedig rekordszámú, 45 ezer látogatóról számolt be a 2016-2017-es időszakban.
A kínai hatóságok januárban jelentették be, hogy évente 300-ra fogják korlátozni a kiadható mászóengedélyek számát.
A tibeti hatóságok még tavaly decemberben jelentették be az alaptábor lezárását a turisták előtt, és bár az elmúlt napokban szárnyra kapott a hír a kínai közösségi oldalakon, hogy a korlátozás végleges lesz, a Hszinhua állami hírügynökség által megszólaltatott illetékesek ezt cáfolták.
A hatóságok szerint
a Mount Everest múlt tavaszi "nagytakarításakor" nyolc tonna hulladékot,
köztük emberi ürüléket és hátrahagyott mászófelszereléseket gyűjtöttek be a hegyről.
Az idei nagyszabású hegycsúcstisztítás keretében a 8000 méter fölött talált emberi maradványokat is megkísérlik lehozni a hegyről. A hideg és a magasság miatt ezek a holttestek gyakran évekig, évtizedekig is a fagyban maradnak.