A koronavírus-járványt követően 2023-ra pörögtek fel igazán a magyarok külföldi utazásai.
A KSH frissített adatai szerint 2023-ban többször, több napot utaztunk és sokkal többet költöttünk külföldön, mint 2022-ben.
Az utazások száma 17 százalékkal (21,1 millióra), a kint tartózkodási idő 25 százalékkal (65,9 millió napra), az utazásokon elköltött összeg pedig 47 százalékkal (1585 milliárd forintra) nőtt egy év alatt.
Az utak száma még nem éri el a 2019-es turisztikai rekordév 24,8 millióját, de a költés már több mint másfélszeres, ami a mindenütt tapasztalható áremelkedéssel magyarázható – hívja fel a figyelmet elemzésében a Bank360.
A magyarok kedvenc célországa tavaly is Ausztria volt: 7,2 millió utat és 11,1 millió ott töltött napot regisztrált a KSH. Ez 14, illetve 11 százalékos növekedés az előző évhez képest. A nyugati szomszédunknál elköltött összeg 41 százalékkal ugrott egy év alatt, 268 milliárd forintra.
Ausztria után a legtöbbször Szlovákiába, Romániába és Horvátországba utaztak a magyarok, de a legtöbb időt Ausztriát követően Németországban, Szlovákiában és Görögországban töltöttük el.
A magyarok külföldi turisztikai célpontjai közül tavaly Görögország kiemelkedően népszerű lett: az utazások száma 69 százalékkal, az ott tartózkodási idő 70 százalékkal, a költés pedig 85 százalékkal haladta meg az előző évit.
Ehhez képest az olaszországi utak száma csak 6 százalékkal, a kint tartózkodási idő pedig 1 százalékkal haladta meg az előző évit. A horvátországi kiutazások ugyan nőttek 16 százalékkal, de a kint töltött idő 5 százalékkal kevesebb volt, mint 2022-ben.
A nagy tengerparti kedvencek közül tehát hiába utaztak messze a legtöbbet Horvátországba a magyarok, a kint töltött időben és pénzben Görögország nagyot előzött.
Jelentős bővülést ért el az Ibériai-félsziget két országa, Spanyolország és Portugália is, de a dinamika elmaradt Görögországétól. A magyarok harmadával többször utaztak és 42 százalékkal több napot töltöttek el a két országban, mint egy évvel korábban.
Többnapos külföldi utazásra egymillióval többször mentünk tavaly, mint 2022-ben, 8,1 millió alkalommal. Ezek átlagos hossza az előző évi 5,8 napról 2023-ban 6,5 napra nőtt. A többnapos utazásokon 1262 milliárd forintot költöttünk el.
Az egynapos utazások összes kiadása meghaladta a 322 milliárd forintot.
Ebből 221 milliárdot kimondottan a bevásárlási célú utakon költöttek el a magyarok. Az összes egynapos út mintegy 36 százalékának, 4,6 millió kiutazásnak a célja vásárlás volt.
Minden második többnapos utazást a szabadidő eltöltése, a szórakozás vagy az egészségmegőrzés motiválta. Ezekre több mint 800 milliárdot fordítottunk a KSH adatai szerint.