Gene Petrino, a SWAT nyugalmazott parancsnoka és a Survival Response LLC társalapítójának elmondása szerint néhány apró dolog elvégzése vagy éppen el nem végzése is sokat számíthat abban, hogy megóvjuk az otthonunkat. Az otthonbiztonsági szakértő és társai 9 pontban foglalták össze, hogy mit kell tennünk betörés ellen.
Az otthonbiztonság területén jártas emberek szerint az első és egyik legfontosabb szabály, hogy ne tudassuk folyamatosan a közösségi médiában az éppen aktuális tartózkodási helyünket, mert így olyan emberek is megszerezhetik ezeket az adatokat, akik rosszra használják fel.
A valós idejű frissítések helyett biztonságosabb a nyaralásról készült képek közzététele, ha hazatérünk
– tanácsolta Kirk MacDowell, a Batten Safe otthonbiztonsági szakértője.
A szakértők szerint megdöbbentően sok olyan betörés van, amely azért történik mert a betörő akadálytalanul be tudott jutni a lakásba a nyitott ablakon vagy ajtón.
Fontos, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden ablakot és ajtót bezártunk, amikor elmegyünk és a riasztó bekapcsolását sem szabad kihagynunk.
Az embereknek általában megvan a maguk rutinja, amihez általában ragaszkodnak is, azonban ez nem feltétlenül biztonságos, ezért érdemes ezen olykor változtatni.
A kiszámítható rutin fenntartásával lehetővé teszi a figyelmes behatolók számára, hogy betörést tervezzenek az Ön menetrendje szerint, pontosan tudva, mikor nem lesz otthon
– emelte ki az egyik szakértő.
A szakértők szerint az udvaron vagy a ház környékén szabadon hagyott tárgyak vonzzák az illetéktelen behatolókat, akik az eszközök megszerzése után gyakran döntenek úgy, hogy a házba is betörnek.
Azt gondolhatnánk, hogy a felkapcsolt lámpák távol tartják a betörőket, azonban ha valakinek a kerti lámpája folyamatosan világ, pedig alap esetben ez nem szokott így lenni, akkor az azt jelenti, hogy a lakók nincsenek otthon.
A szakértők arra is felhívták a figyelmet, hogy már számos olyan okos eszköz létezik, mellyel be lehet programozni a világítást vagy akár távolról irányítani is.
A betörők számára az is jelzés lehet arról, hogy valaki hosszabb ideig távol van, ha a postaládájában vagy ajtója előtt felhalmozódnak a levelek vagy a szórólapok. Érdemes tehát megkérni valakit, hogy ezeket gyűjtse össze vagy jelezni a postásnak, hogy az adott időben ne kézbesítse ki azokat.
Ha felgyülemlik a hó a kertünkben vagy a házunk előtt vagy éppen hosszabb ideje gondozatlan a gyep, az annak a jele lehet, hogy hosszabb ideje nem vagyunk otthon.
A felügyelet nélküli ingatlan vonzóbb célpont, mert csökkenti a konfrontáció kockázatát, és megnöveli az időt, amit a betörők észrevétlenül tölthetnek – mondta a biztonsági szakértő.
A pótkulcs olyan helyre rejtése, ahol könnyen megtalálható felesleges kockázatot rejt magában. A szakértők szerint érdemesebb a kulcsokat odaadni a szomszédoknak vagy egy barátnak, vagy intelligens, számkódos zárat használni.
A betörők számára az is feltűnő lehet, hogy az autónk folyamatosan a megszokott helyén áll vagy éppen egyáltalán nincs ott, így érdemes lehet erre is odafigyelni. Az egyik szakértő elmondta, hogy ő személy szerint nyaralások során a szomszédainak vagy a barátainak szokta kölcsön adni az autóját, hogy amíg távol van addig használják.