- Üdvözlöm! Milyen szakterületen tevékenykedik? (ikork)
- Főleg az első évekkel foglalkozom. Ilyenkor még igazából a szülők kérnek segítséget, nem a baba problémái állnak a középpontban.
- Pszichológusként milyen tünetekkel találkozol a legtöbbet? (MikyMan)
- Ha tünetekről beszélhetünk, akkor leginkább a szülés utáni depresszió van előtérben. Nagyon sok olyan vélt vagy létező elvárással találják szemben magukat az anyák, amelyeknek egy időben képtelenek megfelelni. Ha a gyerekekről kérdezel, ilyen kicsi korban még nem szívesen beszélünk tünetekről. Viszont sok olyan jel van, amiből akár később kialakuló neurózisra is következtethetünk.
- Arra szeretném kérni, meséljen egy picit, valójában mit takar az, hogy Mamisuli? (hajj-jajj)
- Ez nem egy valódi iskola. Igazából azt akartam kifejezni vele, hogy sokat tanulhatunk egymástól. Akik kérdéseket tesznek fel a Mamisuliban, azok a válaszokból és a többi kérdező kérdéseiből és válaszaiból is tanulnak. Az is igaz, hogy én is sokat tanulok tőlük, ezért suli.
- Hány gyereke van? (pocok10)
- Négy. Három nagy fiú (15, 12 és 9 éves), és egy ötéves lány.
- Mi volt eddig a legemlékezetesebb esete? (ikork)
- Éppen egy e-mailes tanácsadáshoz kötődik a dolog. Azzal a banálisnak tűnő kérdéssel keresett meg egy anya, hogy hogyan tudná leszoktatni a kisfiát arról, hogy csúnya szavakat használjon. Néhány levélváltás után egy olyan pokolian szövevényes családi problémára derült fény, hogy tizedrangúvá vált a gyerek káromkodása.
- Hány éves korban ideális ma Magyarországon gyermeket vállalni? (hologramm)
- Biológiailag a 20-as évek környéke a legjobb, de számtalan más tényező is befolyásolja azt, hogy egy családnál mikor a legjobb az első gyermeknek megszületnie.
- Az Ön véleménye szerint mikortól számit önálló életnek a magzat? (ikork)
- Amint a két ivarsejt egyesül, már nagyon sok tulajdonság meghatározottá válik, tehát mondhatjuk azt is, hogy innentől kezdve a magzatnak személyisége van.
- Szerinted miért neveletlenebbek manapság a gyerekek, mint 15-20 éve voltak? Hisz a szüleik még az akkori értékrendben nőttek fel. (ikork)
- Meg kéne kérdezni a mi szüleinket, hogy valóban neveletlenebbek-e a mai gyerekek, ők minket láttak neveletlenebbnek, mint az előző generáció. Ettől függetlenül van alapja a kérdésednek, a mai pedagógusok nehezebben bírnak a mostani gyerekekkel, mint tíz évvel ezelőtt. Ennek az egyik oka az, hogy gyökeresen megváltozott a gyerekek életformája. Egyrészt rettentő sokat követelünk tőlük - gondolj arra, hogy már az óvodában sokszor nyelvoktatás van, komoly iskolaelőkészítő, és elsőben néhány hónap alatt meg kell tanulni írni, olvasni. A gyerekek nem alkalmasak erre, ezért a legtöbbjük és főleg a fiúk még évekig hordozzák magukon a lemaradásnak azokat a pszichés nyomait, amiket az első osztályokban szereztek be. A másik ok az lehet, amire talán sokan gondoltok, hogy szinte folyamatosan a tévé és a számítógép előtt ülnek a gyerekeink. Nagyon kevés a társas kapcsolat, és ritkán találkoznak a valódi élettel, ami megteremtené a lehetőséget arra, hogy a szociális készségeiket gyakorolják.