Nyaralóhelyek tipikus ételei

Vágólapra másolva!
Egy-egy külföldi nyaralás után roppant jó lenne, ha az adott országra jellemző kajákat itthon is el tudnánk készíteni.
Vágólapra másolva!

Külföldi nyaralások alkalmával teljesen elvarázsolnak bennünket a helyi finomságok, a csak és kizárólag arra az országra jellemző különlegességek. Hazatérve sokszor juthat eszünkbe, milyen jókat is lakmároztunk akár egy hangulatos olasz étteremben vagy egy eldugott kis görög kikötőben.

Már vennénk is a fáradságot, hogy nosztalgiázás helyett inkább a tettek mezejére lépjünk és elkészítsük ezeknek a finomságoknak a pontos mását, ám gyakran falakba ütközünk, hiszen semmi sem hasonlítható a napon szárított olasz paradicsomhoz vagy a horvátországi olívaolajhoz, így megfelelő hozzávalók hiányában fel is adjuk. Pedig nem kellene. Szakácsunk, Kaldeneker György segítségével mindez sikerülhet.

Mozzarella paradicsommal és bazsalikommal (caprese)

Olaszországban: A fenti előételhez nagyszemű, tűzpirosra érett paradicsomokat vásárolnak, hozzá bivalytejből készített tejfehér lágysajtot, amit saját savójában áztatva árusítanak. Egyszerűen el lehet készíteni, a felkarikázott paradicsomot és sajtot kör alakban, váltakozva teszik egymásra, a szeletek közé bazsalikomlevelet tesznek. A végén frissen darálnak rá feketeborsot, és megcsorgatják mélyzöldszínű olívaolajjal. Csorgathatnak rá balzsamecetet vagy pestoszószt is, ez tájanként változhat.

Itthon: Ha ezt az ételt magunk szeretnénk elkészíteni, nekünk is vásárolni kell leveses, nagy szemű paradicsomokat. Itthon csak tehéntejből készített mozzarella sajtot tudunk beszerezni, az íze nem annyira finom, mint az olasz bivalytejből készítetté, de ha jócskán használunk hozzá bazsalikomleveleket, és nem sajnáljuk róla a jó minőségű, haragoszöld olívaolajat, akkor ebben sem fogunk csalódni.

Sárgadinnye sonkával (Prosciutto e melone)

Annak, aki még nem kóstolta, nyilván ez a párosítás elképzelhetetlen. Aki viszont igen, az nem felejti a két véglet találkozását. A mézédes íz és a sós.

Olaszországban: Ehhez az ételhez nem nehéz a mézédes sárgadinnyét beszerezniük az olasz szakácsoknak, hiszen a mediterrán vidéken a garantált napsütés biztosítja a dinnye magas cukortartalmát, lehet sárga és zöld belű, az íze mennyei. A sonka nálunk pármai, egyedül Parmában készítik ezt a száraz, nem füstölt sonkát. Készítésének titka hétpecsétes, ezért ha ott nyaralunk, ne hagyjuk ki az élményt, hogy megkóstoljuk. Ne ijedjünk meg, ha a pincér a kitálalt színes előételt asztalunknál feketeborssal darálja meg, ez még jobban feldobja, éppúgy, mint a pár csepp jóízű olívaolaj.

Itthon: Itt sincs gond, ha fel szeretnénk eleveníteni ennek az ételnek az emlékét, hiszen jóízű dinnyét könnyű beszerezni itthon is, de a sonka vásárlása problémát okozhat. Kapható nálunk is hártyavékonyra szeletelt száraz füstölt sonka vagy karaj, ami a húsvéti sonkánkra hasonlít a legjobban, és persze nem az igazi, de nosztalgiázni kitűnően lehet vele.

Zsályás tortellini (Tortellini con burro e salvia)

Olaszországban: A tésztafajtáknak se szeri, se száma és a fajtákon belül is óriási a választék. Tortelliniből például van pármai sonkás, vargányás, sütőtökös, spenótos-riccotás, aszalt paradicsomos, olívás és megannyi más. Ha finomat szeretnénk enni, kérjünk zsályásat. Tölteléke lehet bármelyik, a friss vajban sült zsályalevél igazán kiemeli a töltött tészta mondanivalóját. Az olaszok nem reszelt parmezánnal hintik meg a tészta tetejét, frissen forgácsolják rá a sajtot.

Itthon: Hazaérve nézzünk körül egy nagyobb szupermarketbenn, ahol szinte minden hozzávalót megvásárolhatunk így a védőgázban csomagolt tészta tortellini beszerzése nem okoz problémémát. Vásároljunk olyat, amiben a kedvenc töltelékünk van, majd az előírásnak megfelelően sós vízben főzzük ki. Míg a tészta a vízben rotyog, készítsük el a zsályát.

Egy nagy serpenyőbe tegyünk két evőkanálnyi friss vajat. Forrósítsuk fel, de vigyázzunk, ne legyen túl meleg, mert könnyen megéghet. Tegyünk bele hat-hét egész zsályalevelet, és fakanállal mozgatva addig süssük, míg ropogós lesz. Erre szedjük ki a megfőtt és lecsepegtetett tortellínit, keverjük óvatosan össze, hogy a zsályás vaj bevonja a tésztát, majd tálaljuk tányérokra. Parmezán sajtot forgácsoljunk rá burgonyapucoló vagy egy éles kiskés segítségével.

Horvátországi finomságok

Horvátországban: A húsos ételek zöme bárány- és birkahúsból készül. Sokak kedvence a mi fasírtunkhoz hasonló csevap. A kétszer darált birkahúst csak rozmaringgal, őrölt feketeborssal, sóval ízesítik, majd ujjnyi kolbászkákat formálnak belőle, és parázs felett pirosra sütik őket. Az ízletes fasírtocskákat apróra vágott vörös hagymával, paprikacsíkokkal, paradicsommal, rizzsel, sült burgonyával tálalják, és elmaradhatatlan kiegészítő a speciális mártásuk, az ajvár. (Az étlapokon gyakran megforduló Pljeskavica szintén fasírtszerű fogás, de sertés- és marhahúsból készül, szép tenyérnyi adagokat adnak belőle.)

Mondhatnánk, ahány ház, annyiféle ajvár kóstolható a horvátoknál, mindegyik alapja a grillen megsütött pritaminpaprika és padlizsán, melyet összetörnek, és zúzott fokhagymával, olajjal, ecettel, sóval, borssal ízesítenek. Van csípős változata is, érdemes néhány üveggel hazahozni belőle, mert az itthoni grillpartikon is nagy sikert arathatunk vele. Ne hagyjuk ki a tengeri herkentyűket sem, a legfrissebb kagylót, tintahalat, rákokat és tengeri halakat grillezve a legfinomabb megkóstolni, de helyi különlegességeket is választhatunk, például a horvát hallevest.

Itthon: Az ajvár elkészítése nem nagy munka. 1 darab padlizsán, 3 darab paradicsompaprika, 1 fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 citrom leve, só, bors és olívaolaj. A padlizsánt és a paradicsompaprikákat nyílt lángon süssük meg. Húzzuk le a héját, és húsukat keverjük össze a lereszelt vöröshagymával és az összezúzott fokhagymával. Villával törjük jól össze, majd sóval, borssal és citromlével (vagy ecettel) ízesítsük. Kevés olajon forraljuk össze az egészet.

Burek, a kalóriabomba

Horvátországban : Reggeli éhségünket nagyszerűen csillapítja a pékségekben kapható burek. Ha benyomunk egy ilyen rétestésztából, sós túróból készült kalóriadús süteményt, délutánig biztos nem fogunk megéhezni. A bureket húsos és zöldséges töltelékkel is próbáljuk ki.

Itthon: A túrós burek hozzávalói: fél kiló túró, 16 lap réteslap, 2 db tojás, két pohár tejföl, 10 dkg reszelt sajt. A túrót össze kell keverni az egyik az egyik tojással és hat lap összetördelt réteslappal, majd ízlés szerint sózzuk meg. Ezzel a töltelékkel kell megtölteni két-két lapot, pont úgy, mintha túrós rétest készítenénk. Tegyük szorosan kivajazott tepsibe, ha jól számolunk, hat rúddal jön ki az alapanyagokból. A rudakat meg kell kenni a másik tojás, a tejföl és a só keverékével, majd bőven reszelt sajttal megszórni. Forró sütőben pirosra kell sütni.

Klasszikus tzatziki és horiatiki

Görögországban: A tzatziki elengedhetetlen kísérője a gyros-nak, amit ők többféle húsból: kecskéből, birkából és csirkehúsból készítenek. A vastag hússzeleteket fűszerezik fokhagymával, a mediterrán vidékeken termő illatos és a napfénytől erős ízű bazsalikommal, oregánóval, kakukkfűvel. Olívaolajjal és citromlével csorgatják meg, pár napig pácolják, majd felfűzik váltakozva egy nyársara, és faszénparázson megsütik. Pitában, paradicsommal, édes hagymával és tzatzikiszósszal tálalják. Nincs is finomabb, mint a sült húsforgácsokat belemártogatni ebbe a jéghideg hűsítő mártogatós szószba. A szósz elkészítésének titka a sűrű joghurt.

Itthon: Egy jókora tzatzikiadaghoz vásároljunk egy kilónyi natúr joghurtot, egy tésztaszűrőt béleljünk ki papír kéztörlő kendővel, majd öntsük bele. Várjunk vele legalább egy órát, míg a felesleges savó kicsepeg, így a joghurtunk sűrű, krémes, tejföl állagú lesz. Reszeljünk le a káposztareszelőn két darab kígyóuborkát, sózzuk be és rövid állás után nyomkodjuk ki. Tegyük a joghurthoz, nyomjunk bele három-négy gerezd fokhagymát, és keverjünk hozzá egy nagy csokor friss kaprot. Hűtsük le jól, majd jéghidegen tálaljuk.

Görögök salátája (horiatiki)

Görögországban: Már a neve is jelzi egyszerűségét: paradicsomból, uborkából, olívabogyóból, vöröshagymából, esetleg paprikából készített egyszerű saláta. Olívaolajjal, citromlével vagy ecettel készítenek hozzá öntetet. Jókora adagot szolgálnak fel belőle, tetejére vastag szelet juhtejből készült fetát tálalnak. Napfürdőzés után akár egy tányér görögsalátával is jóllakhatunk. A friss uborkákat vastagra szeletelik, éppúgy a paprikát és a paradicsomot is, azonnal frissen készítik, nem várnak vele még az ízek összeérnek. A fetára szárított oregánót szórnak, majd ezt csorgatják meg olívaolajjal.

Itthon: Paradicsom, uborka, hagyma, egy-két vastag szelet feta sajt, maréknyi olívabogyó, jó minőségű olívaolaj, szárított oregánó. A megtisztított zöldségeket vágjuk kedvünk szerinti darabokra, tegyük egy nagy tálba, szórjuk bele az olívabogyót (finomabb, ha feketét használunk), majd keverjük óvatosan össze.

Tegyünk egy jókora adagot nagy tányérra, tetejére karikázzunk vöröshagymát (ebből is az édesebb, óriás-fehéret használjuk), majd egy vastag szelet fetát helyezzünk rá. Szórjuk meg oregánóval, darálhatunk rá frissen borsot is, és jócskán csorgassuk meg olívaolajjal. Frissen, azonnal fogyasszuk. Jéghidegen a leghűsítőbb!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!