Az Egyesült Államokban az utóbbi években megerősödött azok hangja, akik megkérdőjelezik Charles Darwin tanát, az evolúciót. Ők elvetik a múlt századi angol biológus természetes kiválasztódásra vonatkozó nézeteit, ellenben ragaszkodnak ahhoz, ami a Bibliában olvasható, tehát hogy Isten hat nap alatt teremtette a világot. Az intelligent design (intelligens tervezés) álláspontját vallják, vagyis hogy a természet és a világegyetem túlságosan összetett és bonyolult, semhogy magasabb rendű intelligencia nélkül jöhetett volna létre.
Ezek a nézetek az USA-ban hagyományosan sokkal népszerűbbek (gondoljunk csak a híres daytoni majomperre), mint Európában, ahol A fajok eredete 1859-es megjelenése után hamar elfogadták az evolúció tanait. Az amerikai nézetek most mintha mégis begyűrűznének más országokba is. Talán az angolszász kapcsolat miatt, de Nagy-Britanniában is évek óta a kreacionizmus-vitától hangos a sajtó.
A szigetországban jelenleg az borzolja a kedélyeket, hogy a kreacionizmus egyik legismertebb nemzetközi szónoka, John Mackay tart előadássorozatot. Az ausztrál geológus, aki középiskolákban és egyetemeken fejti ki nézeteit, meg van győződve arról, hogy munkája során olyan fosszíliákat ásott ki a föld mélyéről, melyek egyértelműen cáfolják az evolúciót, ráadásul azt is bizonyítják, hogy a bibliai Noé-történetben említett özönvíz megtörtént. Érkezését sokan - köztük tanárok és tudósok - figyelik rossz szemmel, hiszen attól félnek, hogy a kreacionizmus ismét nagyobb teret nyer Nagy-Britanniában. Az ellenzők sorába különböző diákönkormányzatok és civil csoportok is bekapcsolódtak, így előadásainak pontos időpontjait és helyszíneit nem is tették közzé, félve az esetleges atrocitásoktól.