Elégedettebbé tesz a távmunka - állítja egy elemzés

Vágólapra másolva!
A távmunka hatékonyabbá és elégedettebbé teszi a munkavállalókat, segít a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtésében, s megtakarítással is jár. A távmunka jobb munkaerő-megtartási arányokat is eredményez, mivel a válaszadók több mint 91 százaléka szerint a távmunka valamennyire vagy nagyon fontos az általános munkahelyi elégedettségük szempontjából. A felmérés nem szól a távmunka veszélyeiről: az elmagányosodásról, a munka-magánélet szétválasztásának problémájáról és a céges előrelépés nehézségeiről.
Vágólapra másolva!

Az infokommunikációs piacon érdekelt amerikai Cisco elemzése szerint az alkalmazottak 69 százaléka arról számolt be, hogy távmunkában hatékonyabban képesek végezni munkájukat, 75 százalékuk szerint pedig a határidőket is jobban lehet így tartani. A megkérdezettek 67 százaléka szerint munkavégzésük minősége is javult a távmunkának köszönhetően.

Megtakarított idő: 60 százalékot munkára fordítják

A munkatársak a távmunkával megtakarított idő 60 százalékát munkára, 40 százalékát pedig magáncélra hasznosítják. Így nem csoda, hogy a felmérésben résztvevők 80 százaléka a távmunka eredményeként javuló életminőségről számolt be.

A kutatás kimutatta azt is, hogy a távmunka jobb munkaerő-megtartási arányokat is eredményez, mivel a válaszadók több mint 91 százaléka szerint a távmunka valamennyire vagy nagyon fontos az általános munkahelyi elégedettségük szempontjából.

A távmunka megtakarítással is jár, hiszen a Cisco felmérése szerint az oda-vissza ingázás átlagos távolsága az USA-ban vagy Kanadában 50 kilométer, az ázsiai csendes-óceáni térségben 22, Japánban 42, a feltörekvő piacokon 26, Európában pedig napi több mint 70 kilométer utazással jár.

A Cisco felmérésében résztvevő ázsiai csendes-óceáni, európai, japán, amerikai és kanadai alkalmazottak arról számoltak be, hogy a távmunkának köszönhetően évente összesen mintegy 10 millió dollárt takarítanak meg az üzemanyagköltségekben.

A cég szerint a távmunka környezetkímélő is, mivel a társaság és munkatársai, akik hetente átlagosan két napot töltenek távmunkával, évente így mintegy 50 ezer tonnával kevesebb üvegházhatású gázzal terhelik környezetüket.

A távmunka veszélyei

A felmérés kapcsán megjegyezzük: a pozitívumok mellett vannak a távmunkának veszélyei is, amiről a közlemény nem szól, ám más kutatások, HR-es megfigyelések alátámasztanak. Aki tartósan otthonról egyedül dolgozik, nagyobb depresszióveszélynek van kitéve; személyes kapcsolat híján nehezebb a felfelé lépés a céges hierarchiában és a távmunkás általában többet dolgozik, mint hagyományos irodában ülő társa.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!