A Genfi Autószalonon bemutatott LC kupé története nem hétköznapi: eredetileg 2012-ben, sima tanulmányautóként, LF-FC néven mutatták be, és csak annyi volt a feladata, hogy a Lexus új formanyelvéből - amelyet a hatalmas, X-alakú hűtőmaszkok fémjeleznek - ízelítőt adjon.
Arra azonban a japán gyártó sem számított, hogy ekkora lelkesedéssel fogadja majd a szakma és a vásárlóközönség is. Végül a rengeteg pozitív visszajelzés hatására
úgy döntöttek, hogy szériaautót faragnak belőle.
A fejlesztés során amennyire lehetett, hűek maradtak az eredeti formához, hiszen ez volt a lelkesedés fő oka.
A Lexus már januárban, Detroitban leleplezte a végleges LC változatot, de még csak hagyományos hajtáslánccal, benzines V8-as motorral. Persze a márkát ismerve
biztosak lehettünk benne, hogy a hibridre sem kell sokat várni,
és nem is csalódtunk, mivel két hónappal később már hibridként is bemutatkozott az LC, stílszerűen kék fényezéssel (a V8-as LC 500 piros volt) és 500h típusnévvel.
Nehéz megérteni, hogy az LC-re mi szüksége volt a Lexusnak,
ugyanis alig másféle éve mutatták be az RC kupét, ami nagyon hasonló méretekkel rendelkezik. Persze az LC vadonatúj technikára épül, de elegánsabb és kecsesebb is. 6,5 centivel hosszabb, 8 centivel szélesebb és 5 centivel alacsonyabb, a tengelytávja viszont már 14 centivel nagyobb, ami a vadonatúj, modulárisan alakítható GA-L padlólemeznek köszönhető.
Egymillió hibridnél tartanak
A Lexus Genfben jelentette be, hogy márciusban fogja leszállítani az egymilliomodik hibrid autóját. A japán prémiummárka már régóta a dízelmotorok alternatívájaként kínálja a benzines-elektromos modelljeit, és nem is sikertelenül: 100 darab, Nyugat-Európában eladott Lexus közül 95 hibrid hajtású. Tavaly világszerte 652 ezer autót adtak el, ebből 150 ezer volt hibrid. Már ez is előrevetíti, hogy a kétmilliomodik hibrid eléréséhez már biztosan nem kell majd több mint 10 évet várni.Könnyen megtehették volna, hogy a GS 450h limuzin hibrid rendszerét egy az egyben átveszik, a több mint 300 lóerős hajtáslánc elég lett volna a sportos menetteljesítmények biztosítására. Viszont a Lexusnál tudják, hogy az abban használt fokozatmentes CVT váltó inkább a kényelmes, és nem a sportos vezetési céloknak felel meg.
Főképp az erős gyorsításkor állandó fordulatszámon pörgő motor méltatlan egy valódi sportkocsihoz, ezért alaposan átdolgozták a rendszert, hogy minden korábbinál direktebb legyen a vezetési élmény.
A 3,5 literes, Atkinson-ciklusú V6-os benzinmotor a GS-ből származik, de ezúttal
egy automata váltó is bekerült a hibrid rendszer végére,
közvetlenül a hátsó tengely elé. Megmaradt a villanymotor fokozatmentes erőátvitele, de úgy programozták, hogy hat virtuális fokozata legyen, ami a hagyományos, négyfokozatú automatával együtt összesen már 10 sebességfokozatot jelent.
Az automata váltónak köszönhetően a Lexus szerint sokkal
lineárisabb a kapcsolat a sebesség és a fordulatszám között,
mint eddig bármelyik hibridjüknél: gyorsítás közben hasonlóan pörög fel a motor, mint egy normál autóban. A Lexus szerint a váltási idők összemérhetőek a dupla kuplungos automatákéval, de a LC váltója kisebb helyet foglal és könnyebb is. Összesen 360 lóerő lett az LC 500h rendszerteljesítménye, ami elég ahhoz, hogy a kocsi 5 másodpercnél hamarabb gyorsuljon fel 100 km/h-ra.
Az új automata váltó megjelenése ellenére az LC hibrid hajtása nem nehezebb a GS 450h rendszerénél, mert könnyebbek a villanymotorok, és nikkel-metál hidrid helyett lítium-ion akkumulátort alkalmaztak.
A Multi Stage-nek hívott hibrid rendszert sokkal erősebb belső égésű motorokhoz is hozzá lehet kapcsolni, így nincs akadálya annak sem, hogy a V6-os helyett egyszer majd a V8-as motorral kombinálják, amiből egy igazán ütős F sportváltozat kerekedhetne.
„A mérnökök megígérték, hogy
ez egy olyan hibrid, amely képes kipörgetni a hátsó kerekeit
száraz aszfalton, még ezeket a hatalmas, 21 colosakat is” – mondta Genfben Alain Uyttenhoven, a Lexus Europe főnöke. „Ez a hibrid rendszer már az indulás pillanatától hatalmas nyomatékkal rendelkezik, de jó a vezethetősége is.”
Szato Koju, az LC főmérnöke azt is elárulta, hogy a vezetési pozíció kialakításánál a Porsche Caymant tekintették mintának, és
arra törekedtek, hogy a vezető csípője közel legyen az LC tömegközéppontjához,
mert így lehet a legjobban érezni a kocsi mozgását. A belső formatervnél viszont már a valaha volt leggyorsabb Lexus, az LFA szupersportkocsi volt a minta.
Aki már vezetett Toyota vagy Lexus hibridet, annak
szokatlan lesz, hogy a vezető kézzel is válthat a sebességfokozatok között.
Erre magnéziumból öntött váltófülekkel van lehetősége, amelyek természetesen a kormány mögött kaptak helyet.
Bár a Genfben kiállított LC elvileg már a szériaváltozat, valójában még több mint egy évet kell majd várni, mire az új kupé a kereskedésekbe is megérkezik.