79 éve van jobbra tarts, érdekes sztori, hogy miért vezették be

jobbra
Vágólapra másolva!
1941. november 9-én vezették be a jobb oldali közlekedést Magyarországon. Ez volt az oka.
Vágólapra másolva!

Már 79 éve hatályos a "Jobbra hajts!" Magyarországon. Bár a vonatkozó rendelet az ország túlnyomó részén már július 6-án életbe lépett, a szabályozás mégis novemberben vált teljessé - írta a Baleset-megelőzés.

Manapság teljesen magától értetődőnek tűnik, hogy a járművek az út jobb oldalán közlekednek, és a gyalogosnak először balra, majd aztán jobbra kell néznie az úttestre lépése előtt. Pedig ez nem volt mindig így.

Minden létező felületen hirdették a váltást

A történelmi feljegyzések szerint eredendően mindenhol bal oldali közlekedés volt érvényben,

közúton és a vasúton egyaránt (már ahol két sínpár volt egymás mellett). A jobbra tartás csak a XX. században vált meghatározóvá kontinensünkön.

Az 1930-as évektől térségünkre jelentős nyomást gyakorolt a jobb oldali közlekedést már magáénak tudó Németország.

A németek hatására 1938-ban Ausztria, 1939-ben Csehország, 1941-ben pedig Magyarország is megváltoztatta az addigi hajtási irányt.

Mindez az országnak legalább 12 millió pengőjébe került,

hiszen rengeteg jelzőtáblát kellett kicserélni, az infrastruktúrát kellett módosítani, autóbuszmegállókat kellett átépíteni, és akkor még a kommunikációs költségekről nem is beszéltünk.

A lakosság felkészítése már áprilisban megkezdődött. A rendszeres rádióműsorok, és a napilapok mellett villamosok és autóbuszok „szállították" a hírt, plakátok százait helyezték ki az utak mentén, felhívva a figyelmet a változásokra, kiadták a „Jobbra hajts ABC-je" kiadványt, míg a gyerekeket az iskolában tanították meg az új közlekedési rendre.

Budapesten november 8-án 23 órakor leállt a tömegközlekedés, hogy elvégezhessék a szükséges műszaki átalakításokat, s 1941. november 9-én hajnal 3 órától hazánkban mindenütt jobb oldali közúti közlekedés lépett érvénybe.

A jobbkormányos autók továbbra is közlekedhettek, de új forgalmi engedélyt ezt követően már csak balkormányos autók kaphattak.

Az utolsó európai ország, amely napjainkig áttért a jobb oldali közlekedésre, Svédország volt, ahol 1967-ben váltottak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!