Nincs mit szépíteni, a Polonez technikája már 1978-as megjelenésekor is idejétmúltnak számított, ugyanis a Polski Fiat 125p padlólemezét és hajtásláncát használta, ami egy még régebbi modell, az 1960-as évekbeli Fiat 1300/1500 öröksége volt. De ennyire tellett, az FSO (Fabryka Samochodów Osobowich: Személyautógyár) üzem ugyanis kevéske devizáját teljes egészében az új karosszéria megtervezésére szánta. Akkor még tartott a Fiattal való együttműködés, így a kiszenelt célpont az 1970-es Fiat ESV (Experimental Safety Vehicle: Kísérleti biztonsági jármű) tanulmányautó lett.
Ennek karosszériáját két híres olasz formatervező, Giorgetto Giugaro és Walter de Silva igazította a 125p alapjaira, a végső formasimításokat pedig az FSO főtervezője, Zbigniew Watson és csapata végezte el.
Kifejezetten korszerűnek tűnt az új ferdehátú, főleg a Ladákhoz, Škodákhoz és Wartburgokhoz képest,
ráadásul ez volt az egyetlen kelet-európai autó, ami megfelelt a szigorú amerikai közlekedésbiztonsági előírásoknak. Természetesen a Nagypolszki lázmérő-kilométerórás, műbőr kárpitos, régimódi belterét is elvetették, helyette teljesen új műszerfalat és üléseket terveztek.
Megmaradt viszont az 1300 vagy 1500 köbcentis, elavult nyomórudas motor, amely kezdetben még négysebességes váltón át hajtotta a hátsó kerekeket. A 125p örökségeként megmaradt az elöl kettős keresztlengőkaros, hátul egyszerű laprugós merevtengelyes futómű is, négy tárcsafékkel. Létezett egy korszerű és izmos változat is kétliteres, DOHC-vezérlésű Fiat-motorral, de sajnos az FSO nem tudta megfizetni a licencdíjat, így csak ebből kevés készült, főleg kormányhivatalnokoknak, plusz néhány versenyautót is gyártottak belőle - utóbbiakkal a Monte Carlo Rallyn is rajthoz álltak a lengyelek.
Ahogy beköszöntöttek a nyolcvanas évek, elindultak a több generáción át tartó nagy fejlesztések, a Polonezből háromajtós ferdehátú, ritka kupé, mentő, pick-up, tűzoltó és szervizkocsi is készült.
1983-ban megpróbálkoztak az olasz VM Motori kétliteres, 83 lóerős turbódízel motorjával,
később pedig a Volkswagen 1,6-os szívó gázolajosát építették be. A benzinesekből létezett befecskendezős és néhány feltöltött változat is, utána következett a PSA (Peugeot-Ctroën) 1,9-es szívó- és az olasz FNM 1,4-es turbódízele; végül a Ford 2,0 literes, 1994-ben pedig a Rover 1,4-es benzinese került a motortérbe - kusza egy történet.
1995-ben indult a Daewoo-val való együttműködés, ami egészen a Polonez gyártásának 2002-es leállításáig tartott, ezzel az FSO márka is megszűnt. Érdekes, hogy a koreai óriáscég fennhatósága alatt megkezdődött Magyarországon is a dízelmotoros, szimpla- vagy duplakabinos haszonjármű (FSO Roy) forgalmazása, de korábban, a szocialista időkben nagyobb igény lett volna az eredeti személyautó Polonezre. Pedig exportálták egyes nyugati piacokra a szerény korrózió elleni védelmű, ugyanakkor olcsó autót, állítólag szovjet nyomásra (főleg Lada-érdekek miatt) volt tabu a KGST legtöbb országa.
Nem csoda, hogy nálunk veteránként nagyon ritka típus, legjobb tudomásunk szerint összesen csak két szép példány fut itthon. Az egyik bemutatónk főszerelője: belga exportmodell, 75-ről 82 lóerőre izmosított 1500-as motorral és ötfokozatú váltóval. Mai gazdája hat éve vette egy másik gyűjtőtől, nagyon jó állapotban volt, csak a küszöbökön és egyik ajtón kellett igazítani, aztán mehetett is az OT-vizsgára. Kétségtelen, a Nagypolszkihoz képest sokat fejlődött az utastér kényelme és megjelenése is, kellemes meglepetést okoztak a süppedős ülések, elöl-hátul egészen vállalható a lábtér.
Kicsit csalódás a műszeregység, a tervezői bizonyára valami szokatlant és figyelemfelkeltőt akartak alkotni, de a visszájára sült el a dolog; a fiatos rajzolatú óracsoport ugyanis nehezen áttekinthető.
Próbánk előtt sokat állt a Polonez, de egy kis szívatóval és némi gázpumpálással könnyen életre kelt.
Indulás előtt ajánlatos melegíteni valamennyit, mert hidegen kelletlenül dolgozik a motor, amelynek orgánuma amúgy érces és olaszos, de nem annyira hangos, mint a 125p-nél, mert a gépháztetőre hangtompító burkolatot szereltek, és alighanem az utastér zajszigetelése is hatásosabb.
Egész élénken gyorsul a Nagypolszkinál nehezebb autó, a váltókar szokatlan módon 45°-os szögben ferdén áll ki a középkonzolból, de jól kézre esik. Rövid utakon jár, határozott mozdulatokkal kell a fokozatokba tolni, ugyanakkor pontos, és a kuplung sem kemény. Annak idején sokan kritizálták a Polonez lomhaságát, és tényleg nem erőművész, de nekünk nem okozott csalódást: negyedikben aránylag gyorsan eléri a 110-120 km/h-s utazótempót, az ötödik fokozat pedig inkább csak spórolásra van. Autópályán hangos a szél, igaz, 100-as tempó felett már inkább a motorhang dominál.
Bár a nyolcvanas években a hátsó merevhidas-laprugós futómű már ósdinak számított, finoman viszi át a kocsit a kisebb úthibákon. Egyenesben tűrhetően fut, a kanyarordás már más tészta: magas építésével és kissé bizonytalankodó kormánygépével nem kellemes az élmény. Ha nem erőltetjük a nagy tempót, szépen, kiszámíthatóan és persze dőlve fordul. Csigagörgős kormányának nincsen rásegítése, de így sem olyan nehéz forgatni, mint a Ladákét. Van ugyan holtjáték, de elfogadható szinten marad, maga az FSO feliratos, párnázott volán pedig idővel a Nagypolszkikban is megjelent.
Négytárcsás, szervós fékrendszere anno egész jónak számított, a fékerő adagolása azonban furcsa:
a városi, lámpától lámpáig közlekedésben harapós, ezért be kell gyakorolni a pedál finom kezelését, miközben országúton, nagyobb tempóról lassítva már gyengének tűnik. Összességében a Polonez nyugaton alulról súrolta az átlagot, Kelet-Európában azonban maga lehetett volna az álom, már csak praktikus, ötajtós kialakítása miatt is. Ehelyett a szocialista ferdehátúak (Lada Samara, Škoda Favorit) tömeges elterjedésére a rendszerváltásig várni kellett, cserébe műszakilag is frissebbek voltak.
Műszaki adatok - FSO Polonez 1500 LS
Motor: OHV-vezérlésű, soros négyhengeres benzinmotor, elöl hosszában beépítve. Hengerűrtartalom: 1481 cm3. Furat x löket: 77,0 x 79,5 mm. Kompresszióviszony: 9,2:1. Teljesítmény: 82 LE, 5200/perc fordulaton. Nyomaték: 114 Nm, 3400/perc fordulaton.
Erőátvitel: ötfokozatú kézi váltó, hátsókerék-hajtás.
Felfüggesztés: elöl kettős keresztlengőkaros csavarrugókkal és kanyarstabilizátorral, hátul merevtengely hosszanti félelliptikus laprugókkal. Elöl-hátul hidraulikus lengéscsillapítók. Kétkörös fékrendszer, négy tárcsafékkel, szervóval.
Felépítmény: ötajtós önhordó acélkarosszéria. Hosszúság x szélesség x magasság: 4322 x 1651 x 1420 mm. Tengelytáv: 2509 mm. Csomagtartó: 300 l. Tank: 45 l. Saját tömeg: 1145 kg.
Végsebesség: 155 km/h. Gyorsulás (0-100 km/h): 14,5 s.
Még több olvasnivaló a Retro Mobil augusztusi számában: