A tetoválás a művészet egyik legősibb formája. Az utóbbi évtizedben a reneszánszát éli: nagyobb divat, mint valaha. Ki gondolná, amikor ránéz a barátnője vállán lévő apró pillangóra, - és azon gondolkozik, melyik nonfiguratív ábra mutatna jól a bal bicepszén - hogy Ramszesz fáraó korában már nők és férfiak is tetováltattak magukra díszítéseket? Pedig így volt. Velük kezdődött és a világ minden pontján élők csinálták. És csinálják egészen a mai napig.
Az egyiptomi múmiák voltak az őskori tetkók első kézzel fogható bizonyítéka: az egyik női múmia testén a régészek festékpöttyöket találtak. A régi korok testfestései persze nem mindig csak esztétikai célokat szolgáltak, az akkori embereknek sokkal többet jelentett ez puszta divatnál. A természeti népek például vagy félelmet akartak kelteni ellenségeikben, vagy mondjuk a rovarok ellen védekeztek így. Voltak olyan tetoválások is, amik a társadalmi hovatartozást jelképezték (akinek volt, arra felnéztek) sőt, olyan is megesett, hogy mű-sebhelyeket rajzoltak magukra, hogy hősiesnek és legyőzhetetlennek tűnjenek. Állatok vérével és virágnedvekkel keverték a kormot, és egy hegyes madártollal vagy csontdarabbal festettek a testükre.
A tetoválás az ezt követő évszázadokban szinte a népességgel együtt terjedt, a 18. században pedig már nem volt olyan nép, amely nem ismerte. Nem lehet megmondani, hogy hol alalkult ki, és honnan terjedt el: ha a történészeknek igazuk van, a tetoválás, mint jelenség gyakorlatilag mindenütt, az összes kultúrában és a világ minden táján megjelent, fejlődött és fent is maradt.