Einsteinről feljegyezték, hogy kezében egy ceruzával napjában többször is megpihent kedvenc karosszékében. Ahogy egyre mélyebbre zuhant az alvásban, a ceruza egyszercsak kiesett a kezéből, és felriadt - azaz biztosította, hogy tényleg csak 10-20 percet pihenjen. A testet-lelket feltöltő szieszta lényege ugyanis az lenne, hogy az ember ne érje el az alvás mélyebb fázisait.
Egy teljes alvási ciklus körülbelül másfél óra, éjszakánként 5-6 ciklust járunk be. Minden ciklus öt fázisból áll: az első fázis, amikor az ébrenlétből átkerülünk az alvás állapotába, ez körülbelül 5 percig tart. A következő fázisban lelassul a légzésünk és a szívverésünk, ez egy legfeljebb 30 perces szakasz. Utána következik a 3. és a 4. fázis, amelyek az alvás legmélyebb szakaszai, végül az ötödik fázis az úgynevezett REM-alvás, azaz a gyors szemmozgással, álommal járó szakasz.
Ha a délutáni pihenő után nem akarunk fáradtabban ébredni, mint ahogy ledőltünk, ajánlott, hogy a mély alvási fázisokat, azaz a 3. szakaszt már ne érjük el. Ez azt jelenti, hogy 30 percnél többet semmiképpen ne szunyókáljunk ebéd után, érdemes akár az órát is beállítani, hogy jól ébredjünk. A rövid pihenő után jobban tudunk koncentrálni, valamint éberebbek és hatékonyabbak leszünk a nap második felében. Ehhez viszont az is kell, hogy a sziesztával ne az éjszakai alváshiányt próbáljuk ellensúlyozni. Aki ugyanis krónikusan fáradt, sokkal gyorsabban belezuhan a 3. alvási fázisba, így elképzelhető, hogy 30 perc után is álmosabban, szétszórtabban ébred, mint lefekvés előtt.
Az északi és a déli szélesség 30. foka között elterülő országokban a szieszta része a kultúrának, még a Koránban is szerepel. Európán belül elsősorban Görögországban, Spanyolországban és Olaszországban elterjedt, ám a multinacionális cégek terjeszkedésével a mediterrán, trópusi országokban is kezd kikopni a délutáni pihenő.
Hiába van például Spanyolországban több évszázados múltja a sziesztának, és hiába zárnak be a kis üzletek fél kettő körül több órára - sok turista bosszúságára -, a multiknál dolgozó fiatalok jó része csak a szüleik elbeszéléséből ismeri a sziesztát, a cégek ugyanis igyekeznek a pihenő nélküli munkarendhez igazodni. Pedig a délutáni fáradtság mindenkinél jelentkezik, és az egészség szempontjából nem mindegy, hogy ezt pihenéssel ellensúlyozza-e a dolgozó, vagy egy újabb kávéval, esetleg cigivel próbálja felpörgetni a szervezetét.
Az ember belső ritmusával foglalkozó kutatások feltárták, hogy egy egészséges ember, aki éjszakánként kialussza magát, 24 óra alatt kétszer érez erős fáradtságot: az esti lefekvés előtt és az ébredés után körülbelül 8 órával. Ez utóbbi a legtöbbünknél délután fél 2 és 3 óra közé esik, ilyenkor romlik a koncentrálóképesség, és lecsökken az energiaszint. A délutáni fáradtság nem olyan erős, mint az éjszakai, ám ahhoz pont elég, hogy a teljesítményünk romoljon.
A kutatások szerint tehát nem az ebédtől álmosodunk el, hanem szervezetünk természetes ritmusa, hogy kettő óra körül kevésbé aktív: kismértékben csökken a vérnyomás, a szívritmus, a testhőmérséklet, valamint átmeneti visszaesés figyelhető meg az adrenalinszintben is. Tény azonban, hogy a nehéz ebéd, különösen, ha még egy pohár bort is iszunk mellé, fokozza az álmosságot.
A szieszta pozitív egészségi hatásával kapcsolatban a leggyakrabban idézett vizsgálat az amerikai Harvard Közegészségügyi Intézet, valamint az Athéni Orvostudományi Egyetem kutatóinak nevéhez fűződik. A hatéves vizsgálatba 24 ezer embert vontak be, és azt találták, hogy a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát a kora délutáni rövid pihenő 34 százalékkal csökkenti. Ennek magyarázata, hogy amikor ellazulunk, csökken a stresszszint, a vérnyomás, lassul a szívverés, és ily módon a szívbetegségek kockázata is mérséklődik.
Más kutatások a szieszta délutáni teljesítményre gyakorolt pozitív hatását hangsúlyozzák: az amerikai Cornell Egyetem vizsgálata szerint 20 perc délutáni pihenő után a termelő vállalatoknál dolgozók körében jelentősen csökken a balesetek és hibák aránya, valamint javul a reakcióidő.
A teljes képhez azonban hozzátartozik az a kutatás is, amelybe több mint 19 ezer kínait vontak be. A kutatás meglepő eredménye szerint a szieszta növeli a kettes típusú cukorbetegség kockázatát. A jelenségre a vizsgálatot végző kínai Guanzhou Kórház orvosai nem találtak magyarázatot. A negatív eredmény mindenesetre elég volt ahhoz, hogy Nagy-Britannia 2009-ben már nem tartotta meg a 4. Nemzeti Sziesztanapot, amely az ebéd utáni pihenőt volt hivatott népszerűsíteni a britek körében.
Nem Nagy-Britannia azonban az egyetlen európai ország, amely próbálkozik a szieszta meghonosításával, legalább nyáron. Németországban az extrém nyári hőség idején évről évre felmerül a politikusok körében, hogy a törvénykezésben nyáron hosszabb, másfél-két órás ebédszüneteket kéne tartani, sőt akár dél és négy óra között teljesen szüneteltetni kéne a munkát.