Bronzérem
1
HUNMuhari Eszter
19:25VívásEszter Muhari-Auriane Mallo-Breton
A Mercedes megszerezte a képzeletbeli második rajtsort, de a Red Bull egyelőre nem teregette ki a lapjait a Kínai Nagydíj szombat délelőtti szabadedzésén.
Cikkünk folyamatosan frissül26 bejegyzés
06:52
április 14, 2012

Nehéz dolga lesz annak, aki meg akarja verni a McLareneket a Kínai Nagydíj időmérő edzésén: az előző két futamon az első rajtsort kibérelő britek a szombati szabadedzésen nagy előnnyel utasították maguk mögé még az őket leginkább veszélyeztető Mercedeseket is.

A péntekinél öt-hat fokkal melegebb hőmérsékletben, napsütésben futott edzésen sokáig csak a közepes keverékű abroncsokat használták a versenyzők, ekkor Kimi Räikkönen, Nico Rosberg és Mark Webber váltották egymást az élen. Az élcsapatok közül a Mercedes versenyzői hajtottak ki először a pályára a lágy gumikon, azonban nem sok időt tölthettek az élen: először Jenson Button előzte meg őket, majd öt perccel az edzés vége előtt Lewis Hamilton futotta meg 1:35.940-es körét, amivel meg is nyerte az edzést. A brit a Mercedeseknél mintegy fél másodperccel volt gyorsabb, Mark Webber pedig hét tizedes hátránnyal végzett az ötödik helyen.

A Red Bullt azonban korai lenne leírni az időmérő előtt, ők ugyanis nem mutatták meg igazi tempójukat a szombati edzésen. Sebastian Vettel a lágy gumikon forgalomba került, a kilencedik helyre elég legjobb köridejét a közepes keveréken futotta. A német egyébként a hétvége hátralévő részében is a Red Bull régebbi, a szezon előtti teszteken kipróbált kipufogóját fogja használni, a kisebb leszorítóerő ellenére is elégedettebb ezzel a verzióval.

Forrás: McLaren

Az új hátsó szárnyat használó McLarenek beállításain változattak a tegnapi edzés óta. Hamilton azonban első helye ellenére sem volt elégedett a módosításokkal, ezért az időmérőn várhatóan visszatér a tegnapi beállításokhoz. Az első két futamon pole-t szerző brit Kínában a legjobb esetben is csak a hatodik helyről rajtolhat, szombat reggeli váltócseréje miatt ugyanis öthelyes rajtbüntetést kap.

Biztató volt a tempója az előző futam meglepetéscsapatának, a Saubernek is: Sergio Pérez a hetedik, Kamui Kobajasi a nyolcadik helyet szerezte meg, így reménykedhetnek abban, hogy bejutnak az időmérő harmadik szakaszába, a tizedik helyen végző Kimi Räikkönenhez hasonlóan. Remek kört futott a williamses Pastor Maldonado is, az ő ideje a hatodik helyre volt elég.

A Ferrari talán még rosszabb esélyekkel vág neki az időmérőnek, mint az első két futamon: Alonso 15., Massa 18. lett, és a csapat a Twitteren is elismerte, hogy komoly problémáik vannak Sanghajban: "Egy olyan pályán, ahol a kigyorsítások és végsebesség kulcstényezők, az autónk, amelynek éppen e két területen vannak hiányosságai, mindenképpen küszködni fog" - írták.

Az edzésről élőben készült, részletes összefoglalónkat az eredménytáblázat alatt olvashatják.

06:57

Pár perc múlva kezdődik az edzés

Köszöntjük kedves olvasóinkat a Kínai Nagydíj harmadik szabaedzéséről élőben készülő szöveges tudósításunkban! Ma melegebb van Sanghajban, mint tegnap, és a nap is kisütött. A levegő 19, az aszfalt 22 fokos, tehát 5-6 fokkal emelkedett a hőmérséklet. Ez hatással lehet a gumihasználatra.

07:01

Vettel a régi kipufogót használja

A pénteki szabadedzések után Sebastian Vettel úgy döntött, hogy a hétvége hátralevő részében is a téli tesztek alatt használt kipufogót szeretné használni. Ez a verzió kevesebb leszorítóerőt hoz létre, Vettelnek mégis jobban kedvez. Webber továbbra is az új verziót használja.

07:03

A Red Bullnak nem jött be az új hátsó szárny

A Ferrari és a McLaren egész hétvégén az új, tegnap kipróbált hátsó szárnyat fogja használni, a Red Bull viszont ma visszatért a korábbi verzióhoz.

07:06

Mindenki egy ellenőrző kört tett meg

Utána vissza is tértek a bokszba, jelenleg egy autó sincs a pályán.

07:10

Jobb a McLaren versenytempója

Mint a Mercedesé, legalábbis a tegnapi edzéseken futott versenyszimulációk alapján. A Mercedes az első körben gyorsabb, később azonban a McLaren tempója jobb, a Mercedes hamarabb elkoptatja a gumikat. Az ellenőrző körben úgy tűnt, hogy Rosberg dupla DRS-e nem működött, a mérnökök ezért ellenőrizték a levegőt hátulról előrevezető csatornát, de úgy találták, nincs eldugulva.

07:14

Karthikeyané az első mért kör

Az indiai 1:43.624-es körrel kezdte az edzést, de rögtön utána Pérez, Grosjean és Petrov is befejezte első mért körét, a mexikói 1:37.853-al a leggyorsabb. Mindenki a közepes gumikon hajtott ki a pályára.

07:17

Pérez lecsúszott a pályáról

Az első kanyarban nem tudta pályán tartani az autóját, de a kis kitérő után gond nélkül tudta folytatni a körét. Jelenleg Räikkönen a leggyorsabb, 1:37.276-os idővel. Négy versenyző kivételével mindenki a pályán van.

07:19

A Mercedesek is megtették első mért körüket

Räikkönent azonban nem tudták megelőzni, Schumacher pont egy tizeddel, Rosberg pedig további hat ezreddel maradt el a finn idejétől.

07:21

Rosberg az élen

Ideje 1:36.985 a közepes gumikon. Tavaly ilyenkor Vettel 1:34.968-as idővel nyerte meg az edzést.

07:24

Webber állt az élre

Egy tizedet vert Rosbergre. A mezőnyből négy autónak, a két Ferrarinak és a két McLarennek még nincs mért köre.

07:26

A legtöbben visszatértek a bokszba

A Ferrarik és a McLarenek viszont pont most hajtottak a pályára, így forgalom nélkül tudják megtenni első mért körüket.

07:29

Mindenki a közepes gumin

Egyelőre senki nem futott mért kört a lágyabb keveréken. Hamilton első próbálkozása a 4. helyre volt elég, Button a 7. Vettel autóján hátsó keresztstabilizátort cserélnek.

07:32

Vergne lágy gumikon

Ő az első, aki ezeken az abroncsokon tett meg mért kört, 1:37.493-as ideje a nyolcadik helyre elég.

07:39

A Mercedeseken is lágy gumi van

Közben állítanak Button első kerékdőlésén, ezzel a tegnapi edzéseken is játszottak, Button ugyanis elégedetlen volt az autója orrával.

07:41

A két Mercedes az élen

Rosberg vezet 1:36.389-el, Schumacher 123 ezreddel maradt el tőle.

07:44

Csak hárman a pályán

Webber, Hamilton és Kobajasi kivételével visszatértek a bokszba a versenyzők, valószínűleg az utolsó percekben időmérős szimulációt végeznek majd a lágy gumikon.

07:50

Button lágy gumin

1:36.262-idővel az élre áll. Tíz perc van hátra az edzésből, lassan a többiek is kihajtanak a lágy abroncsokon.

07:51

Alonso autóján még dolgoznak

Massa viszont már megtette első körét a lágy gumikon, de csak a 15. helyre jó az ideje.

07:53

Button tovább javít

Ezúttal 1:36.063-as kört futott. Kobajasi és Alonso kivételével mindenki a pályára hajtott.

07:55

Hamilton az élen

123 ezreddel volt gyorsabb csapattársánál. A két McLaren vezet tehát, őket a Mercedesek követik. Alonso első felfüggesztésén kellett állítani, de már ő is a pályán van.

07:59

Button autóját vizsgálja az FIA

A brit visszatért a bokszba, az FIA pedig azonnal elvitte az autóját egy ellenőrzésre.

08:01

Di Resta kicsúszott

A 14-es kanyarban hagyta el a pályát, így be sem fejezte utolsó gyors körét.

08:02

Vége az edzésnek

Az élmezőnyben nem történtek nagy változások az utolsó percekben. Hamilton 1:35.940-es idővel végzett az élen, őt Button, Rosberg, Schumacher,  Webber, Maldonado, Pérez, Kobajasi, Vettel és Räikkönen követi.

08:05

Vettel közepes gumin futotta a legjobb körét

Valószínűleg ezért maradt el több mint egy másodperccel Hamilton idejétől.

08:07

Továbbra is szenved a Ferrari

Alonso másfél másodperces hátránnyal a 15., Massa további három tizeddel lemaradva a 18. helyet szerezte meg. Hamarosan bővítjük a cikket az eredménytáblázattal is.