Alighanem több száz menekült éjszakázik ma a Keleti pályaudvarnál, arra várva, hogy egyszer végre feljusson egy vonatra, ami Ausztria, illetve majd Németország felé viszi őket. Még kora este is tüntettek (erről videókat itt nézhet), azt követelve, hogy elhagyhassák az országot, de akkor már dél óta nem engedték fel őket a vonatokra megfelelő papírok nélkül. Reggel még volt, aki felfért, aztán lezárták a pályaudvart.
Már kora reggel nagy volt a rendőrségi készültség a pályaudvarnál. A migránsok azt várták, hogy felszállhassanak a müncheni vonatra.
Százak zsúfolódtak össze a pályaudvar bejáratánál, illetve az utastájékoztató kijelző alatt is. Nem sokkal 9 óra után akcióba léptek a rendőrök.
A menekültek teljesen elfoglalták a peront, ezért az egyik érkező vonatról nem is tudtak oda leszállni az utasok, hanem a rendőrök segítségével a síneken tudták csak elhagyni a szerelvényt.
A rendőrségi akcióval párhuzamosan együttes ülést tartott a parlamentben több szakbizottság, a pályaudvarokon és a déli határon kialakult helyzetet elemezték. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy fogalmazott, hogy a helyzet a német politikusok pontatlan nyilatkozatai miatt alakult ki.
A rendőrök délelőtt elkezdték kiszorítani a menekülteket a nemzetközi pénztár elől. Addigra a MÁV már a hatóság intézkedésére leállította a forgalmat: a pályaudvar nem indított és nem fogadott vonatokat. Pedig a csarnok tele volt menekültekkel, akik már jegyet váltottak, vagy akkor akartak váltani valamelyik Németországba tartó vonatra.
A pályaudvar kiürítése közben spontán demonstrációba kezdtek a menekültek.
Jelszavakat skandálva követelték, hogy engedjék őket továbbutazni Németországba, ahova egyébként már több ezer menedékkérő megérkezett Magyarországról.
Miközben a Keletinél egyre kaotikusabbá volt a helyzet, a Nyugati és a Kelenföldi pályaudvaron rend volt. A német pályaudvarokon is rend volt, de a salzburgiban kisebb tülekedés tört ki.
A Nyugatinál szinte semmit sem lehetett érezni némi vonatkésésen túl, Kelenföldön viszont már reggel óta nagy volt a rendőri készültség.
A Keleti pályaudvaron eközben a teljes tanácstalanság lett úrrá mindenkin: a menekülteknek fogalmuk sem volt, hogy mikor utazhatnak el – akár volt jegyük, akár nem (a helyzet 48 óra leforgása alatt valóban sokat változott, erről itt írtunk bővebben).
A Keleti pályaudvarról kiterelt menekültek eközben kint a téren tüntettek.
Jegyüket, sorszámukat – mert volt, akinek már csak ez jutott – lobogtatva, gyermeküket a levegőbe emelve követelték, hogy engedjék őket továbbutazni Németországba.
Az Origo tudósítója találkozott egy szír családdal: ők hétfőn öt órát álltak sorba a tűző napon, hogy megvehessék a Németországba szóló vonatjegyüket, amivel végül kedden nem tudtak elutazni.
Az összezsúfolódott menekültek akkor lettek igazán csalódottak, amikor újraindult a vonatforgalom, de nem szállhattak fel az egymás után külföldre induló nemzetközi szerelvények egyikére sem.
Eközben fokozott ellenőrzéseket rendelt el a budapesti rendőrfőkapitány szeptember 7-én éjfélig a VI., a VII., a VIII., a X. és a XIV. kerületben: mindenkit igazoltathatnak, a járműveket is átnézhetik.
A bécsi Westbahnhofon eközben ivóvízzel és útbaigazító táblákkal várták a migránsokat, ám ők ekkor már el sem tudtak indulni Budapestről. Amikor még lehetett, mentek, hétfőn egy nap alatt 3650 menekült érkezett oda Magyarországról, a nagy részük már továbbutazott Németország felé.
Eközben Pintér Sándor belügyminiszter kiszámolta, hogy naponta 4300 forintba került egy menekült.
Még kora este is tüntettek a menekültek a Keletinél. A helyzet változatlan volt: a főbejárat előtt rendőrök álltak, bár már kevesebben, és a menekülteket továbbra sem engedték be a pályaudvarra.
Sokan abban bíznak, hogy szerdán új nap virrad, és végre felszállhatnak egy vonatra. De az is lehet, hogy kezdődik minden elölről, és sosem lesz vége.